BLS – czym jest Bezpośrednia Likwidacja Szkód?
14 June 2021

BLS – czym jest Bezpośrednia Likwidacja Szkód?

Bartłomiej Witkowski

Jeszcze kilkanaście lat temu procedura ubiegania się o odszkodowanie w ramach OC była bardziej skomplikowana. Wiele się zmieniło na lepsze po wprowadzeniu bezpośredniej likwidacji szkód. Sprawdź, na czym to polega i dowiedz się, w jaki sposób usprawnia proces otrzymywania odszkodowania.

Wiele lat temu większość kierowców narzekała na opieszałość ze strony towarzystwa ubezpieczeniowego w związku z likwidacją szkody z OC. Sporo się w tym zakresie zmieniło, dzięki wprowadzeniu bezpośredniej likwidacji szkód. Dzięki temu same formalności są dużo prostsze, a czas oczekiwania na wypłatę odszkodowania zdecydowanie krótszy.

BLS – na czym polega?

Zastanawiasz się, co to jest BLS? Bezpośrednia likwidacja szkód (bo to pełna nazwa tego skrótu) polega na przejęciu przez ubezpieczyciela osoby poszkodowanej wszelkich formalności związanych z likwidacją zaistniałej szkody. W praktyce oznacza to wypłatę świadczenia bezpośrednio przez towarzystwo ubezpieczeniowe, które następnie występuje do ubezpieczyciela sprawcy celem odzyskania wypłaconej kwoty.

Nie da się ukryć, że jest to sporą wygodą w porównaniu do poprzedniego rozwiązania. Wówczas to w gestii poszkodowanego leżało ubieganie się o odszkodowanie bezpośrednio w towarzystwie ubezpieczeniowym sprawcy. Zwykle wiązało się to z wydłużeniem się procedur, co dla poszkodowanego bywało dość kłopotliwe. Powodowało bowiem wyłączenie z użytkowania pojazdu na dość długi czas.

Warto przy tym podkreślić, że korzystanie z BLS nie jest obowiązkowe. Jeżeli osoba poszkodowana ma chęć zająć się procedurą odszkodowawczą, wówczas może to zrobić. Jednak – z uwagi na wielość zalet – większość kierowców decyduje się skorzystać z bezpośredniej likwidacji szkód.

Różnice między BLS a standardową likwidacją szkody

Istnieją widoczne różnice pomiędzy procedurami związanymi z bezpośrednią likwidacją szkody a likwidacją szkody przeprowadzaną w standardowy sposób.

  • Korzystając z BLS, szkodę należy zgłosić swojemu ubezpieczycielowi. W przypadku opcji standardowej musisz skontaktować się z towarzystwem ubezpieczeniowym sprawcy.
  • W przypadku BLS wszelkie warunki negocjujesz ze swoim towarzystwem ubezpieczeniowym. Standardowa opcja oznacza podejmowanie negocjacji z ubezpieczycielem sprawcy.
  • W wariancie BLS nie bierzesz udziału w rozliczaniu szkody z ubezpieczycielem sprawcy. Natomiast w przypadku standardowego rozliczania się, musisz czuwać nad tym procesem osobiście.

Bezpośrednia likwidacja szkód – czy to się opłaca?

Należy mieć świadomość, że istnieje spora grupa kierowców, którzy każdego roku do Rzecznika Ubezpieczonych wnoszą skargi związane z odmową wypłaty odszkodowania należnego po wypadku. Dzięki bezpośredniej likwidacji szkód to się zmienia.

Z systemu BLS warto korzystać i to z kilku powodów:

  • oszczędność czasu – wszystkim zajmuje się towarzystwo ubezpieczeniowe, w którym poszkodowany wykupił ubezpieczenie OC
  • krótszy czas oczekiwania na odszkodowanie – likwidacją szkody zajmuje się ubezpieczyciel poszkodowanego.

Ponadto kierowca ma pewność, że wszystkie formalności zostaną właściwie dopełnione, co dodatkowo nie wydłuży okresu oczekiwania na likwidację szkody.

Ubezpieczenie OC z opcją BLS – czy to kosztuje?

Z opcji BLS można skorzystać nieodpłatnie – w ramach wykupionego ubezpieczenia OC. Jest to jednak możliwe wyłącznie wtedy, gdy dane towarzystwo należy do tego systemu.

Łatwo to sprawdzisz za pośrednictwem serwisu porównywarkowego dostępnego pod adresem https://rankomat.pl/. Wystarczy, że przeprowadzisz kalkulację polisy OC, a następnie wybierzesz najkorzystniejszą opcję ubezpieczenia. Musisz jednak zwrócić uwagę na to, aby OC wykupić w jednym z poniższych towarzystw ubezpieczeniowych:

  • PZU
  • Warta
  • Uniqa
  • Ergo Hestia
  • Aviva
  • Allianz
  • Link4
  • Wiener

Czy każdy może skorzystać z rozliczania w ramach BLS?

Warto przy tym pamiętać, że z systemu BLS można skorzystać wyłącznie wtedy, gdy ubezpieczyciele sprawcy i poszkodowanego rozliczają się w sposób bezpośredni. Należy jednocześnie mieć świadomość istnieją pewne ograniczenia, które wykluczają możliwość rozliczania w ramach BLS. Zalicza się do nich m.in.:

  • szkody przekraczające wartość 30 000 złotych
  • szkody zaistniałe na terenie Polski
  • szkody wyłącznie z udziałem dwóch pojazdów.

Należy mieć to na względzie, chcąc ubiegać się o bezpośrednią likwidację szkody.

Jaki środek wybrać do czyszczenia wtrysków w samochodzie?

Jaki środek wybrać do czyszczenia wtrysków w samochodzie?

Czytaj również

Dodaj komentarz