Polisa OC jest jedynym w Polsce obowiązkowym ubezpieczeniem komunikacyjnym. Każdy kierowca musi ją wykupić najpóźniej w dniu rejestracji auta, bo w przeciwnym razie naraża się na wysokie kary. Jednak do dyspozycji właścicieli pojazdów są jeszcze inne ubezpieczenia komunikacyjne. Które z nich mogą okazać się przydatne i w jakiej sytuacji?

Ubezpieczenie Autocasco

Obok obowiązkowego OC, właściciele pojazdów najczęściej decydują się na ubezpieczenie AC. Zakres polisy Autocasco zależy od oferty konkretnego towarzystwa ubezpieczeniowego, jednak zazwyczaj chroni posiadacza pojazdu na wypadek kradzieży auta, spowodowania kolizji drogowej, a także przed skutkami pożaru, aktów wandalizmu i zjawisk atmosferycznych.

Kiedy warto zdecydować się na Autocasco? To kwestia indywidualna. Ryzyko finansowe jest większe, im wyższą wartość ma samochód. Dlatego posiadacze starszych i mniej wartościowych pojazdów zazwyczaj rezygnują z AC, chyba że samochód przedstawia dla nich wartość sentymentalną. Przed wyborem ubezpieczenia warto oszacować ryzyko wystąpienia konkretnych zdarzeń. Kierowcy, którzy są mniej doświadczeni i częściej korzystają z samochodu, są naturalnie bardziej narażeni na spowodowanie kolizji, choćby przez nieuwagę. Konieczność naprawy auta z własnej kieszeni może być wówczas sporym obciążeniem dla domowego budżetu.

Na kradzież narażone są natomiast głównie auta, które są parkowane na niestrzeżonym parkingu. Warto zapoznać się także ze statystykami kradzieży poszczególnych modeli, by dowiedzieć się, czy posiadany pojazd znajduje się w grupie ryzyka. Następstwa zjawisk atmosferycznych są dość trudne do przewidzenia, dlatego decydując się na takie ubezpieczenie, najlepiej kierować się wartością auta.

Polisa NNW

Następstwo nieszczęśliwego wypadku w postaci uszczerbku na zdrowiu to także straty finansowe, zwłaszcza jeśli jest on poważny. Koszty leczenia i rehabilitacji są wysokie, a wiele osób nie jest w stanie pokryć ich z własnej kieszeni. Skutki wypadku mogą wiązać się także z czasową lub trwałą utratą zdolności do pracy. O ubezpieczeniu NNW powinny więc pomyśleć z pewnością osoby, które nie posiadają pokaźnych oszczędności, a jednocześnie odpowiadają za utrzymanie rodziny. Polisa ta zapewnia pewnego rodzaju poduszkę finansową, która pozwala rodzinie łatwiej odnaleźć się w nowej sytuacji. Innymi słowy, warto dmuchać na zimne, co dotyczy nawet najbardziej doświadczonych kierowców.

Pakiet assistance

Ubezpieczenie Assistance zapewnia natomiast właścicielowi pojazdu pewną wygodę. Jego posiadacze mogą liczyć na wsparcie ze strony ubezpieczyciela w postaci darmowego holowania, drobnych napraw w miejscu awarii, dostarczania paliwa czy wymiany akumulatora. Assistance może być szczególnie przydatne w trakcie dłuższych podróży, w tym zagranicznych, gdzie nierzadko także obowiązuje. Bardziej rozbudowane polisy pomagają w organizacji naprawy auta, a nawet gwarantują wsparcie tłumacza.

Więcej informacji na temat korzystnych pakietów ubezpieczeniowych można znaleźć na stronie: https://kioskpolis.pl/jak-znalezc-najtansze-ubezpieczenie-oc/. Dostępny tam poradnik przygotowali eksperci internetowego kalkulatora ubezpieczeniowego KioskPolis.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here