Ile trwa kurs na prawo jazdy?
05 January 2019

Ile trwa kurs na prawo jazdy?

Bartłomiej Witkowski

Kurs na prawo jazdy można rozpocząć pół roku przed osiągnięciem wieku pełnoletności (w Polsce 18 lat). Warunkiem koniecznym jest wówczas posiadanie pisemnej zgody rodzica, bądź opiekuna prawnego. Długość trwania kursu zależy od kilku czynników. Przede wszystkim od rodzaju wybranej kategorii, terminu, w jakim zostaną przeprowadzone nauki w szkole jazdy (część praktyczna poprzedzona teoretyczną lub równolegle), odbycie wymaganych dla danych uprawnień badań lekarskich, jak również zaangażowania uczestnika oraz indywidualnych zdolności i predyspozycji.

Kurs na prawo jazdy – przygotowanie

Najogólniej rzecz ujmując, planując kurs na prawo jazdy należy wybrać dobrą szkołę przeprowadzająca kursy. Profesjonalne podejście instruktorów, fachowe porady oraz sprzęt gwarantujący odpowiednie przygotowanie to znaczna część wspólnego sukcesu. Większość szkół nauki jazdy ma podpisaną umowę z lekarzem, co zapewnia przeprowadzenie badań kontrolnych w ramach kursu. Można również indywidualnie uzyskać zaświadczenie o zdolności kierowania pojazdem. W przypadku kierowców zawodowych wymagane jest również odbycie specjalistycznych badań psychotechnicznych (trwających 1-2 dni, w zależności od poziomu).

Kurs na prawo jazdy – część teoretyczna i praktyczna

Sam kurs na prawo jazdy przygotowujący kandydata do samodzielnego poruszania się po drodze, składa się z dwóch części – teoretycznej i praktycznej. Część teoretyczna to zapoznanie się z podstawami użytkowania danego pojazdu oraz zasadami i przepisami ruchu drogowego. Część praktyczna to pierwszy sprawdzian oraz nauka właściwego korzystania z pojazdu oraz poruszania się w przestrzeni publicznej. Kursant uczy się nie tylko znajomości znaków i przepisów, ale także szacunku wobec innych uczestników ruchu drogowego, przewidywania konsekwencji określonych działań zarówno własnych, jak i cudzych oraz bezpiecznego poruszania się w mieście oraz na trasie.

Część teoretyczna podstawowego kursu na prawo jazdy trwa odpowiednio:

  • kategoria A – 30 godzin (bez teorii w przypadku posiadania uprawnień A1 lub A2);
  • kategoria B – 30 godzin;
  • kategoria C – 20 (dla posiadających kat. B lub D);
  • kategoria D – 20 (dla posiadających kat. B lub C);

Natomiast część praktyczna podstawowego kursu na prawo jazdy to ilość godzin w wymiarze:

  • kategoria A – 20 godzin (10 przy posiadaniu uprawnień A2);
  • kategoria B – 30 godzin;
  • kategoria C – 30 (dla posiadających kat. B), 20 (dla posiadających kat. D);
  • kategoria D – 60 (dla posiadających kat. B), 40 (dla posiadających kat. D).

W przypadku konieczności ponownego zdawania egzaminu (przy trzykrotnym negatywnym wyniku lub upłynięciu ważności zdanego egzaminu teoretycznego – 6 miesięcy) konieczne jest odbycie dodatkowych lekcji doszkalających w wymiarze 10 godzin (teoretyczny) lub 5 godzin (praktyczny). Można je również dokupić w indywidualnym zakresie. Ilość zależy wówczas od potrzeb danego kursanta.

Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu?

Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu?

Czytaj również

Dodaj komentarz