Gdy temperatura na zewnątrz sięga prawie 30 stopni Celsjusza, zapewne marzysz tylko o tym, by jak najszybciej dotrzeć do swojego auta i włączyć klimatyzację. A tu klops! Nawiew co prawda się włącza, ale powietrze z niego wydobywa się słabiej, jest jakieś mniej chłodne, a do tego śmierdzi! Aby uniknąć takiego scenariusza, przegląd wentylacji wykonaj już wiosną – zanim poleje się pierwszy żar z nieba. Sprawdź dlaczego!
Klimatyzacja to zaawansowany system chłodzenia powietrza wewnątrz kabiny, który znacząco wpływa na komfort kierowcy i pasażerów podczas letnich przejażdżek samochodem. Niegdyś była ona przejawem luksusu, dziś montowana jest niemal we wszystkich autach jako element standardowego wyposażenia. Układ klimatyzacji składa się z kompresora, zasobnika płynu chłodzącego, skraplacza, osuszacza, zaworu rozprężającego, parownika, filtra kabinowego oraz systemu przewodów wentylacji. Proces oczyszczania i obniżania temperatury powietrza umożliwia krążący po układzie czynnik chłodzący, który należy regularnie uzupełniać.
Chłodzenie w upalne dni to nie jedyne zadanie klimatyzacji – służy ona również do oczyszczania i osuszania powietrza wewnątrz auta. Zmienna temperatura, deszcz oraz śnieg wnoszony na odzieży w okresie jesienno-zimowym sprawiają, że w samochodzie panują wilgoć sprzyjająca rozwojowi pleśni i grzybów w wentylacji. Regularne uruchamianie klimatyzacji pomaga skutecznie pozbyć się pary wodnej z kabiny, a przy okazji zapobiega kosztownym awariom – krążący po układzie czynnik chłodzący rozprowadza po jego elementach olej smarny, który chroni kompresor przed zatarciem.
Wiosną każdy właściciel samochodu pamięta o wymianie opon, wycieraczek czy płynu do spryskiwaczy. Niewielu jednak zdaje sobie sprawę, w jakim stanie jest klimatyzacja po kilku miesiącach deszczu i śniegu. Duża ilość wilgoci pochłanianej przez wentylację zimą sprawia, że jej wnętrze to siedlisko szkodliwych dla zdrowia bakterii, grzybów i drobnoustrojów, które są powodem powstawania nieprzyjemnych zapachów. Dodatkowo zanieczyszczenia zasysane przez nawiew, prowadzą do zapchania filtra kabinowego i przewodów układu chłodzącego. Wszystkie te czynniki zmniejszają wydajność wentylacji lub nawet całkowicie uniemożliwiają jej pracę, dlatego tak ważne jest, by przynajmniej raz w roku (najlepiej zaraz po zimie) przeprowadzić kompleksowy serwis klimatyzacji. Od czego zacząć?
Najprostszym i najszybszym sposobem na sprawdzenie, czy klimatyzacja działa bez zarzutów, jest uruchomienie nawiewu, ustawienie go na najmocniejsze chłodzenie i po kilkunastu minutach sprawdzenie, czy temperatura w kabinie jest niższa od tej na zewnątrz o 10-15 stopni Celsjusza. Jeśli wentylacja nie pracuje na pełnych obrotach lub wydobywa się z niej nieprzyjemny zapach, konieczna jest szczegółowa diagnostyka całego układu. Wszelkie niepokojące objawy mogą być spowodowane między innymi: nieszczelnością przewodów, zatarciem kompresora, zapchaniem filtru przeciwpyłkowego lub zagrzybieniem parownika.
Nawet jeśli na pierwszy rzut oka wydaje się, że klimatyzacja jest w pełni sprawna, należy pamiętać o jej regularnym, corocznym odgrzybianiu. Pleśń, bakterie i drobnoustroje trują organizm kierowcy, mimo że w początkowej fazie rozwoju nie są wyczuwalne podczas oddychania. Dezynfekcja jest więc kluczowym elementem serwisu wentylacji. Najpopularniejszymi jej metodami są: ozonowanie, czyszczenie chemiczną pianką lub ultradźwiękami. Można zlecić je profesjonalnemu warsztatowi lub wykonać samemu za pomocą specjalnych preparatów dostępnych w sklepach motoryzacyjnych.
Zadaniem filtra kabinowego jest oczyszczenie zasysanego powietrza z wszelkiego rodzaju pyłków, kurzu i roztoczy. Jego niedrożność wpływa na komfort oddychania kierowcy w czasie jazdy, dlatego należy go wymieniać raz na rok lub co 20 tysięcy przejechanych kilometrów, najlepiej tuż po przeprowadzonej dezynfekcji. Zastosowanie filtra z dodatkiem aktywnego węgla sprawia, że neutralizowane są również spaliny oraz brzydkie zapachy dostające się do kabiny spoza samochodu.
Niestety wciąż większość kierowców przypomina sobie o kontroli klimatyzacji dopiero w momencie, gdy temperatura na zewnątrz zaczyna być już naprawdę dokuczliwa. Na przełomie wiosny i lata, pracownicy serwisów klimatyzacji samochodowej mają pełne ręce roboty, dlatego na przegląd i naprawę układu wentylacji warto wybrać się tuż po zakończeniu zimy.
Jeśli czujesz się na siłach, możesz samodzielnie usprawnić działanie klimatyzacji w swoim pojeździe. Poszczególne elementy układu chłodzenia znajdziesz w sklepie internetowym nocar.pl. Dostępne są tam również specjalne zestawy naprawcze oraz preparaty do samodzielnego czyszczenia i odświeżania wentylacji samochodowej.
Źródło zdjęć: shutterstock.com.