Leasing to jedno z powszechnych narzędzi finansowania zakupu samochodu. Dzięki uproszczonym procedurom i dogodnym warunkom może sobie na niego pozwolić coraz więcej klientów. Kto może skorzystać z oferty leasingu samochodowego i jakie przyniesie to korzyści?

Czym jest leasing?

Na czym polega leasing samochodowy? To rodzaj umowy podpisywanej między dwiema stronami, czyli leasingodawcą i leasingobiorcą. Właściciel pojazdu przekazuje go w zamian za regularne opłaty w postaci rat leasingowych. Leasing pozwala na użytkowanie konkretnej ruchomości, w tym przypadku samochodu, bez potrzeby jego nabywania. Można więc stwierdzić, że jest to rodzaj wynajmu lub dzierżawy. Po zakończeniu okresu leasingu pojazd może zostać wykupiony przez leasingobiorcę. 

Oczywiście konkretne warunki zależą również od wybranego rodzaju leasingu. Wyróżnić można dwa typy – operacyjny oraz finansowy. Główną różnicą jest podatek, który w pierwszym przypadku nalicza się stopniowo, a w drugim opłacany jest wraz z pierwszą ratą. Leasing operacyjny daje możliwość wrzucenia wydatków związanych z użytkowaniem samochodu w koszty uzyskania przychodu. W finansowym dotyczy to jedynie odsetek rat.    

Dla kogo?

Kto może skorzystać z oferty leasingu na samochód? Nie ma tu w zasadzie żadnych ograniczeń, a usługa popularna jest zarówno wśród osób prywatnych, jak i przedsiębiorców. Na takie rozwiązanie decydują się przede wszystkim właściciele małych i średnich firm. Leasing pomaga zminimalizować koszty w przypadku zakupu ruchomości przeznaczonych do eksploatacji.

W ten sposób można sfinansować zarówno zakup aut osobowych, jak i dostawczych o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony. W ten sposób łatwiej skompletować firmową flotę pojazdów, zaczynając od tych reprezentacyjnych, po auta wykorzystywane na co dzień przez pracowników. To ogromna korzyść, zwłaszcza że leasing nie wymaga opłacania całej kwoty podczas dokonywania transakcji, pozwala rozłożyć koszty w czasie. 

Co zrobić, by móc skorzystać z leasingu?

Jak wygląda procedura w przypadku leasingu samochodowego? Jest ona niezwykle prosta, a jedyne co trzeba zrobić, to złożyć wniosek w placówce banku oferującego tego typu usługi, jak np. Santander Consumer Multirent. Formularz można wypełnić osobiście, za pośrednictwem strony internetowej lub przez telefon. Dzięki uproszczonym procedurom decyzja może zapaść niezwykle szybko, nawet tego samego dnia.