Leasing z wysokim wykupem – czy to się opłaca?
23 May 2019

Leasing z wysokim wykupem – czy to się opłaca?

Bartłomiej Witkowski

Ostatnimi czasy w Polsce leasing to bardzo popularna forma finansowania inwestycji. Dynamika branży oraz ponad 60% zadeklarowanych firm, które chętnie korzystają z leasingu, sprawiają, że Polska stała się jednym z liderów tego typu wsparcia gotówkowego w Europie. Od kilku lat możemy zauważyć rosnącą liczbę klientów oraz rosnące zainteresowanie wysoką kwotą wykupu przedmiotu po zakończeniu umowy. Jakie niesie to ze sobą korzyści?

Wykup przedmiotu umowy a rodzaj wybieranego leasingu

Decydując się na finansowanie inwestycji za pomocą leasingu, stajemy przed wyborem jego dokładnej formy. Najpopularniejszy w naszym kraju jest leasing operacyjny, który zakłada, że przez cały okres trwania umowy właścicielem finansowanego przedmiotu jest leasingodawca. Pod koniec kontraktu każdy leasingobiorca ma prawo do wykupienia przedmiotu i może to zrobić na dwa sposoby: za symboliczną kwotę lub za wysoką sumę, która została ustalona na chwilę przed podpisaniem kontraktu z leasingodawcą.

Jeśli zależy nam, aby od samego początku trwania umowy być właścicielem finansowanego przedmiotu, powinniśmy wybrać leasing finansowy, który przez wielu nazywany jest również leasingiem kapitałowym. Ze względu na konieczność wyższego wkładu własnego jest on zdecydowanie mniej popularniejszy od wyżej omawianego leasingu operacyjnego.  

Kto powinien skorzystać z leasingu z wysokim wykupem?

Decydując się na leasing z wykupem przedmiotu na poziomie 30-60% zyskujemy zdecydowanie niższe raty, jednak całkowity koszt finansowania bardzo często jest wyższy od kontraktu podpisanego na niski wykup i nieco wyższe miesięczne zobowiązanie. Prawo do wysokiego wykupu dedykowane jest więc dla przedsiębiorców, którym zależy na niskich kosztach początkowych i maksymalnym obniżeniu kosztów bieżących. To idealna umowa dla firm dopiero co walczących o swoją pozycję na rynku. Tym bardziej że wysoki wykup dotyczy niemalże każdych popularnych pojazdów. Leasing ciągnika siodłowego na bardzo atrakcyjnych warunkach znajdziemy na stronie https://klf24.pl/finansowanie/leasing-ciagnikow-siodlowych-i-naczep. Z takiej formy wykupu powinni skorzystać również właściciele firm, których celem nie jest wykupienie przedmiotu umowy oraz przedsiębiorcy chcący sprzedać leasingowany pojazd zaraz po wygaśnięciu kontraktu z leasingodawcą.

Inne zalety leasingu z wysokim wykupem

Oprócz wcześniej wspomnianych obniżonych rat ogromną zaletą leasingu z wysokim wykupem jest brak wkładu własnego. To bardzo dobra informacja dla świeżo upieczonych przedsiębiorców, którzy nie dysponują dużą gotówką na start, a leasing ciągników siodłowych, samochodów osobowych lub innych pojazdów i maszyn może przyczynić się do jego błyskawicznego rozwoju. Dodatkowo leasingobiorca podpisujący umowę z wysokim wykupem opłaca jedynie realne koszty związane z zużywaniem środka trwałego. Dzięki leasingowi z wysokim wykupem przedsiębiorca może wymienić leasingowany przedmiot, jednocześnie nie angażując się w jego sprzedaż – to leży w kwestii leasingodawcy.

Dlaczego serwis klimatyzacji warto wykonać, zanim nadejdą upały?

Dlaczego serwis klimatyzacji warto wykonać, zanim nadejdą upały?

Czytaj również

Dodaj komentarz