Zarządzanie flotą jest skomplikowanym wyzwaniem logistycznym. Tym bardziej że jest to ważna część działalności poszczególnych firm, co generuje dodatkową presję odpowiedzialnego zajęcia się tą kwestią.

Kluczowe jest zwrócenie uwagi na dwie kwestie, a mianowicie wydajność i minimalizację kosztów. Dziś omówimy niedociągnięcia popełnione przez fleet managerów.

Nieodpowiedzialne podejście do serwisu oraz inspekcji technicznych samochodów

W tym aspekcie niezbędne będzie ścisłe przestrzeganie terminów wizyt serwisowych. W połączeniu z regularną wymianą zużywających się części sprawi to, że samochody będą mogły dłużej funkcjonować. Co więcej, takie podejście zmniejsza ryzyko nieoczekiwanych awarii, które mogą utrudnić, jeśli nie uniemożliwić przedsiębiorstwu realizację poszczególnych zamówień.

 

Źródło: https://www.verizonconnect.com/pl/

Oczywiście, takie czynności mogą generować ogromne koszty. Niemniej bagatelizowanie tej kwestii doprowadzą do znacznie poważniejszych konsekwencji. Mowa tu o pogorszeniu mobilności floty, co znacznie zmniejsza jej potencjał. Tymczasowy brak posiadania pojazdów uniemożliwi dotarcie do konsumentów. Na szczęście istnieją systemy zarządzania flotą umożliwiające wyznaczenie terminów kontroli technicznych i ustawienie przypomnień, aby kierowca o nich nie zapomniał.

Brak możliwości weryfikacji pracy kierowców

Każdy kierowca na swój sposób prowadzi pojazd, co w zależności od stylu może to powodować straty lub zyski dla firmy. Stąd rozsądne jest monitorowanie tego zagadnienia. Gdy tylko zajdzie taka potrzeba należy podjąć kroki w celu jak najszybszego wyeliminowania błędów pracowniczych. Powszechnym jego przykładem jest jazda bez egzekwowania ograniczeń prędkości. Warto nadmienić, że nawet jadąc 5 kilometrów na godzinę więcej, zwiększają się koszty eksploatacyjne przedsiębiorstwa (jeśli uwzględnić wszystkie pojazdy taboru). Zwłaszcza gdy obsługiwana jest znaczna liczba konsumentów.

Podsumowanie

Jeśli uda się uniknąć wyżej wymienione błędy, to przedsiębiorstwo nie tylko pozwoli sobie na redukcję kosztów, ale i zapewni sobie większy przychód. Prócz wyspecjalizowanej kadry managerskiej przyda się też monitoring GPS, czyli sprzęt pozwalający na bieżąco informować odpowiednie podmioty o pracy kierowcy i stanie prowadzonego przez niego pojazdu. Wystarczy tylko zwrócić się do odpowiedniego producenta tego typu usług.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here