Zakup samochodu – o czym powinieneś pamiętać i jakich formalności dopełnić?
23 April 2020

Zakup samochodu – o czym powinieneś pamiętać i jakich formalności dopełnić?

Bartłomiej Witkowski

Na rynku wtórnym aut znaleźć można wiele interesujących ofert. Przy zakupie konkretnego samochodu trzeba jednak pamiętać o niezbędnych formalnościach. Ich niedopełnienie może doprowadzić do późniejszych, przykrych konsekwencji, np. w przypadku kontroli drogowej.

Podatek

W przypadku zakupu auta o wartości przekraczającej tysiąc złotych, należy uiścić opłatę od czynności cywilnoprawnych. Nabywca samochodu powinien pobrać z internetu odpowiedni formularz, wypełnić go i zanieść  lub przesłać do właściwego Urzędu Skarbowego. Wysokość podatku uzależniona jest od wartości zakupionego auta i wynosi 2% jego ceny. W przypadku zaniżenia sumy należnej za auto, urzędnik może powołać biegłego, który dokona ponownej wyceny pojazdu mechanicznego. Na podstawie tych danych zostanie obliczony właściwy podatek.

Przerejestrowanie samochodu

Po odprowadzeniu należnego podatku, nowy nabywca auta powinien udać się do Wydziału Komunikacji Urzędu Miasta lub Starostwa Powiatowego w celu przerejestrowania samochodu. Należy wówczas mieć następujące zaświadczenia:

  • umowę kupna-sprzedaży,
  • dokument rejestracyjny auta od poprzedniego właściciela,
  • kartę pojazdu,
  • dowód tożsamości,
  • poświadczenie pozytywnego wyniku badania technicznego,
  • potwierdzenie uiszczenia wymaganych opłat.

Wysokość należności uzależniona jest od miejsca poprzedniej rejestracji oraz rodzaju samochodu. Po dopełnieniu wszelkich formalności, zostaną wydane odpowiednie zaświadczenia, których ważność obejmuje okres trzydziestu dni. Właściciel auta uprawniony jest do swobodnego poruszania się autem przez ten czas. Po upływie miesiąca należy ponownie udać się do Wydziału Komunikacji Urzędu Miasta w celu odebrania dowodu rejestracyjnego swojego auta. Nabywca powinien dopełnić wszelkich formalności w ciągu trzydziestu dni od daty zakupu pojazdu.

Ubezpieczenie

Polisa odpowiedzialności cywilnej zaliczana jest do obowiązkowych świadczeń. Szczegółowe informacje na temat zakresu ubezpieczenia znaleźć można na stronie https://cuk.pl/ubezpieczenia/samochod/oc. Warto pamiętać, iż w przypadku zakupu samochodu, nowy nabywca auta staje się również właścicielem obowiązkowego świadczenia, którego zakres ochrony obejmuje dany samochód. Kierowca może przepisać polisę na siebie lub zrezygnować z ubezpieczenia i podpisać nową umowę OC, z wybranym towarzystwem ubezpieczeniowym. Przepisy prawne nie przewidują również określonego czasu na podjęcie decyzji dotyczącej polisy OC. Nowy nabywca auta może to zrobić w dowolnej chwili do momentu wygaśnięcia umowy ubezpieczenia. Jeśli pojazd mechaniczny nie posiada ważnej polisy, wówczas należy wykupić nowe świadczenie.

Przy zakupie samochodu warto pamiętać o wszelkich wymaganych dokumentach.  Większość formalności należy również dopełnić w określonym przez przepisy czasie.

Nie tylko OC – jakie polisy komunikacyjne warto jeszcze mieć?

Nie tylko OC – jakie polisy komunikacyjne warto jeszcze mieć?

Czytaj również

Dodaj komentarz