Każdy z nas zdaje sobie sprawę, że przeprowadzka jest niezwykle czasochłonnym i wyczerpującym procesem. W zależności od tego, czy planujesz z poprzedniego miejsca zamieszkania zabrać również meble, czy tylko i wyłącznie rzeczy codziennego użytku, transport jest podstawową kwestią. Możesz skorzystać z usługi firm przeprowadzkowych, jednak musisz liczyć się z dość sporym wydatkiem. Jednak istnieje jeszcze ciekawa alternatywa, jaką jest wynajem samochodu dostawczego na krótki termin. Możesz wtedy zapakować do niego wszystkie przedmioty codziennego użytku oraz te o większych gabarytach.

Na co zwrócić uwagę planując wypożyczenie samochodu do przeprowadzki?

Czy samochód ma odpowiednią masę?

Jeżeli podejmiesz decyzję o wynajmie samochodu dostawczego, który będzie służył Ci jako samochód do przeprowadzki – musisz zwrócić uwagę na masę auta. Prawo jazdy kategorii B uprawnia do kierowania samochodem, którego dopuszczalna masa całkowita nie przekracza 3,5 tony. Jeżeli przekroczysz te wytyczne, ryzykujesz mandatem karnym w wysokości od 20 do nawet 500 zł. Policja również może kazać Ci pozbyć się nadbagażu. To spory kłopot, zwłaszcza jeśli jesteś daleko od miejsca docelowego. Zostawienie mebli przy drodze nie wchodzi w grę, więc będziesz musiał prosić rodzinę lub przyjaciół o pomoc.

Jeżeli nie masz pewności, czy możesz prowadzić dany samochód, zweryfikuj koniecznie masę całkowitą pojazdu i oszacuj, ile może ważyć po załadunku.

Czy samochód jest odpowiednio wysoki?

W przypadku szafy, regału czy lamp, podczas transportu wystarczy ułożyć je w pozycji poziomej. Problem rodzi się wtedy, kiedy decydujesz się również na przetransportowanie lodówki. To urządzenie AGD powinno przewozić się wyłącznie w pozycji pionowej, ponieważ olej sprężarkowy mógłby przelać się do instalacji chłodzącej. Mało tego, na obudowie lodówki mogłyby pojawić się mało estetyczne wgniecenia.

Profesjonalne firmy przeprowadzkowe zawsze oferują transport lodówki w pozycji pionowej. Powinieneś brać z nich przykład i postawić na taki samochód, w którym bez problemu ułożysz ją i przewieziesz na stojąco.

Czy w samochodzie wszystko zostało dokładnie zabezpieczone

W momencie w którym wybrałeś już samochód do przeprowadzki, pamiętaj o odpowiedniej kolejności pakowania całego dobytku. W pierwszej kolejności powinieneś umieścić największe i najcięższe rzeczy. Powinny się one znaleźć blisko środka ciężkości pojazdu, aby zachować pełen komfort prowadzenia.

Cięższe przedmioty oczywiście kładź niżej, a na nich dopiero ustawiaj te lżejsze. Materace, blaty stołowe i inne przedmioty o jednolitym długim wymiarze możesz układać przy burtach samochodu. To pozwoli zaoszczędzić nieco przestrzeni.

Zastanawiasz się, jak zabezpieczyć ładunek podczas jazdy? Aby skutecznie zapobiec przemieszczaniu się załadunku, wykorzystaj specjalne pasy zabezpieczające. Podczas wynajmu samochodu do przeprowadzki możesz zapytać pracownika, czy dana wypożyczalnia oferuje wypożyczenie takich pasów.

Jaki samochód do przeprowadzki?

Możesz wybierać pomiędzy trzema rodzajami samochodów, które najlepiej sprawdzą się podczas przeprowadzki:

  • podstawowym i najmniejszym samochodem, który nada się do przewozu wyposażenia niewielkiej kawalerki to tak zwany dostawczak do 3,5 tony. Ma ładowność około 1,5 tony i bez problemu możesz prowadzić taki pojazd posiadając prawo jazdy kategorii B.
  • Większym modelem samochodu, który jest jednocześnie najczęściej używanym, jest kontenerowiec. Posiada przestrzeń ładunkową około 20 metrów sześciennych i pozwala na przewóz rzeczy do standardowego 2-3 pokojowego mieszkania.
  • Największym samochodem, który nada się do przewozu mebli i sprzętu RTV i AGD jest meblowóz. Jego ładowność zaczyna się od 40 metrów sześciennych. W tym przypadku nie musisz bać się o brak miejsca. Spokojnie przewieziesz wyposażenie domu lub dużego mieszkania.

A jeżeli szukasz profesjonalnej wypożyczalny samochodów do przeprowadzki, odwiedź koniecznie stronę OMT Wypożyczalnia samochodów.

źródło zdjęcia: freepik.com 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here