Każdy kierowca samochodu wie doskonale, jak ogromne znaczenie ma dobra widoczność na drodze. Tymczasem trudne warunki atmosferyczne, takie jak deszcz lub śnieg mogą sprawić, że zupełnie stracimy możliwość kontrolowania tego, co dzieje się z przodu oraz z tyłu samochodu. Wystarczy, że wycieraczki samochodowe, które posiadamy w naszym pojeździe, nie są w najlepszym stanie. W takiej sytuacji konieczna jest wymiana ich na nowe. Sprawdźmy więc jak to zrobić oraz jakie wycieraczki warto wybrać.

Kiedy warto wymienić wycieraczki samochodowe?

Większość kierowców pamięta o regularnej wymianie oleju czy innych części, które szybko ulegają eksploatacji. Jednocześnie jednak wycieraczki są tym elementem, który często traktujemy dość pobłażliwie. Zajmujemy się nimi dopiero wtedy, gdy widoczność w czasie deszczu staje się naprawdę zła. To błąd. Wycieraczki należy wymienić gdy tylko zauważymy niepokojące sygnały. Wśród nich wymienić możemy między innymi głośne działanie wycieraczek, dźwięki tarczy, piski lub skrzypienie. Jeśli zauważymy, że wycieraczki chodzą z trudem, podskakują w trakcie pracy, zostawiają smugi lub nie zbierają wody w trakcie działania – wszystko to powinno nas skłonić do tego, by wymienić je na nowe. 

Rodzaje wycieraczek

Obecnie na rynku możemy znaleźć wiele rodzajów wycieraczek samochodowych, które różnią się pomiędzy sobą nie tylko długością piór czy rodzajem wykorzystywanego materiału, ale przede wszystkim kształtem. 

Zasadniczo akcesoria te podzielić możemy na wycieraczki aerodynamiczne oraz płaskie. Pierwsze z nich spotkać możemy w starszych modelach samochodów. Charakteryzują się one posiadaniem szkieletu wykonanego z metalu, który połączony jest z gumą mającą na celu zbieranie wody. Wycieraczki te wykonane są w taki sposób, by ich kształt stawiał jak najmniejszy opór powietrza. Niemniej jednak zajmują one więcej miejsca niż drugi, nowocześniejszy rodzaj wycieraczek, czyli wycieraczki samochodowe płaskie. W przypadku tego rodzaju mamy do czynienia z znacznie bardziej przylegającym do szyby piórem, które jest najbardziej aerodynamiczną oraz skuteczną w działaniu propozycją. 

Jak dobrać odpowiednie?

Wiemy już, czym różnią się poszczególne rodzaje wycieraczek, jak jednak dopasować je do naszego auta? Odpowiedź na to pytanie jest prosta. Jeśli chcesz mieć pewność, że wycieraczki samochodowe będą kompatybilne z twoim pojazdem, musisz zdecydować się na zakup tego samego rodzaju wycieraczek, w który został on wyposażony. Ewentualnie możesz spróbować wycieraczek hybrydowych, które są połączeniem wycieraczek płaskich i aerodynamicznych. Podejmując decyzję o zakupie, koniecznie sprawdź długość pióra. Da ci to pewność, że będą pasowały idealnie.

Podsumowując, wycieraczki samochodowe mają ogromny wpływ na nasze bezpieczeństwo na drodze. Nie powinniśmy więc lekceważyć ich roli i dbać o to, by w naszym samochodzie znalazły się odpowiednio dopasowane, sprawne wycieraczki. Dzięki temu zyskamy pewność, że nawet największa ulewa czy śnieżyca nie wpłynie negatywnie na widoczność w trakcie jazdy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here