Kask to najważniejsza część stroju motocyklisty, który regulują bezpośrednio przepisy prawne dotyczące ruchu drogowego. Jego głównym zadaniem jest ochrona głowy podczas upadku. Aby faktycznie dobrze spełniał on swoje zadanie i zmniejszał ewentualne urazy, należy wybrać odpowiedni model hełmu. Przygotowaliśmy ranking kasków motocyklowych, który pomoże podjąć odpowiednia decyzję.

Wybierając kask motocyklowy, należy zwrócić uwagę na kilka bardzo istotnych kwestii. W pierwszej kolejności trzeba dopasować jego rozmiar do obwodu głowy. Następnie dobrać hełm do preferowanego stylu jazdy. Warto pamiętać, że inne cechy ma kask na crossa, kask na choppera, a jeszcze inne integralny czy enduro.

Warto również przymierzyć kask przed zakupem oraz zwrócić uwagę na jego masę. Poza tym wybierajmy tylko te kaski, które zostały wyprodukowane z najwyższej jakości surowców, co potwierdzono odpowiednimi certyfikatami.

Do tego szukając kasku, weźmy pod uwagę możliwość późniejszego doposażenia. Kaski na motocykl można wzbogacić na przykład o interkomy, szyby lub gogle. Podczas jazdy na motorze głowa jest szczególnie narażona na urazy, dlatego przed ostatecznym zakupem należy wziąć pod uwagę wszystkie wymienione czynniki. Kwestie takie, jak kolor czy estetyka, chociaż oczywiście równie ważne, najlepiej zostawić sobie na koniec zakupów.

Wygoda przede wszystkim – przymierz kask przed kupnem

Kask motocyklowy damski czy męski musi być przede wszystkim wygodny. W związku z tym przed jego zakupem dobrze jest przymierzyć kilka różnych modeli, aby zdecydować się na ten najbardziej odpowiedni.

Podstawą jest zmierzenie obwodu głowy. Najlepiej sprawdzi się do tego tradycyjny centymetr krawiecki. Aby wykonać pomiar prawidłowo, centymetr przyłożyć bezpośrednio nad uszami. W ofercie sklepów znajdziesz następujące rozmiary kasków motocyklowych: XS 53-54cm, S 55-56cm, M 57-58cm, L 59-60cm, XL 61-62cm, 2XL 63-64cm.

Kask Motocyklowy LS2 FF320 STREAM EVO AXIS BLUE WHITE fot. sklep.prospeed.pl

Jeśli podczas przymierzania hełmu będziemy czuli, że jest minimalnie za ciasny – to ten właśnie będzie najlepszy. Dlaczego? Ponieważ po kilkukrotnym założeniu kask dopasuje się do głowy użytkownika i będzie idealnie przylegał do czaszki, zapewniając komfortową i bezpieczną jazdę.

Ważne jest, aby po założeniu kasku na głowę nic nas nie uciskało i nie sprawiało, że jedyne, o czym będziemy marzyć, to moment, w którym w końcu zdejmiemy hełm. Hasło przewodnie podczas zakupu to wygoda.

Wybierz kas o odpowiedniej wadze

Wybierając kask motocyklowy, warto również zwrócić uwagę na to, ile waży. Masa hełmu jest uzależniona od surowca, z jakiego została wyprodukowana skorupa. Najlżejszym tworzywem jest oczywiście włókno węglowe. Poza tym do wytwarzania kasków wykorzystuje się też kevlar, włókno szklane, poliwęglan oraz polimer.

Warto zaznaczyć, że im lżejszy surowiec, tym skorupa kasku jest bardziej wytrzymała. Na całkowitą wagę hełmu wpływ mają również dodatkowe elementy wyposażenia, takie jak wyściółka (materiał EPS), blenda, interkom czy kamerka. Przyjmuje się, że optymalna waga kasku waha się od 1300g do 1800g.

Kask Motocyklowy Otwarty HJC IS-33 II BLACK fot. sklep.prospeed.pl

Dokonując zakupu, trzeba jednak wziąć pod uwagę także indywidualną wagę swojego ciała. Dlaczego? Jeśli hełm będzie za ciężki, to dłuższa podróż na motorze będzie niezwykle męcząca. Do tego może zagrażać naszemu zdrowiu, a nawet obniżać koncentrację w czasie jazdy. Krótko mówiąc, kask będzie po prostu ciążył.

Należy pamiętać o jeszcze jednej rzeczy, dobieramy wagę kasku. Inne obciążenie jest w stanie wytrzymać kobieta, a inne mężczyzna. Zachowanie odpowiedniej proporcji jest niezwykle ważne podczas dokonywania ostatecznego zakupu.

Dopasuj kask do stylu jazdy

Bardzo ważne jest dopasowanie kasku do stylu jazdy. Poszczególne rodzaje hełmów posiadają mniejszą bądź większą ilość dodatkowych elementów ochraniających głowę, co w znaczący sposób przekłada się na komfort podróży. Skuterem pokonuje się raczej krótkie odcinki drogi i nie osiąga się zbyt dużych prędkości. Najlepszym kask na skuter to ten szczękowy, który jest połączeniem integralnego z otwartym. W trakcie postoju nie trzeba go ściągać, tylko wystarczy podnieść szczękę.

W tym miejscu warto dodać, że kask szczękowy równie dobrze sprawdzi się podczas codziennej jazdy po mieście na motorze lub z dala od miejskiego zgiełku. Zapewnia wysoki komfort podróży. W czasie postoju można bardzo szybko podnieść szczękę i się schłodzić. To dobre rozwiązanie, zwłaszcza podczas cieplejszych dni.

Miłośnicy sportowych wrażeń oraz jazdy po wymagających i trudnych terenach powinni wybrać kaski off road. Do tej grupy zaliczamy między innymi kask enduro oraz kask crossowy. Wyróżniają się one pod względem wydłużonej konstrukcji i lekkości oraz mają sportowy charakter. Te pierwsze pozbawione są szyby, dlatego warto dodatkowo zakupić specjalne gogle do kasku. Z kolei te drugie posiadają już zabezpieczającą osłonę.

Kask motocyklowy Off ROAD IMX FMX-01 MATT BLACK fot. sklep.prospeed.pl

Do grupy uniwersalnych hełmów z całą pewnością zalicza się kaski turystyczne. Przeznaczone są dla motocyklistów, którzy uwielbiają zarówno długie, jak i krótkie podróże w różnych warunkach atmosferycznych. Do jazdy po mieście, a także poza nim świetnie sprawdzą się kaski integralne, które są niezawodne i bardzo wytrzymałe. Do tego są lekkie, zabudowane i chronią całą głowę.

Sporą popularnością wśród motocyklistów cieszy się także kask orzeszek, który często określa się mianem kasku typu brain cap. W tym przypadku należy jednak wziąć pod uwagę, że jest on praktycznie pozbawiony zabezpieczeń chroniących głowę. Dotyczy to zwłaszcza modwli, które nie posiadają dodatkowej homologacji. Zaletą kasków typu brain cap jest niewielka waga, poza tym są przewiewne. Jednak zaleca się, aby korzystać z nich tylko podczas zlotów motocyklistów lub na paradzie.

Kupuj wyposażenie motocyklowe tylko u sprawdzonego dostawcy

Na kasku motocyklowym, elementach wyposażenia oraz akcesoriach potrzebnych do jazdy na motorze nie można oszczędzać! Dlatego na miejsce zakupów warto wybierać tylko te sklepy, które oferują towary wyłącznie od sprawdzonych dostawców. To gwarancja, że akcesoria zostały wyprodukowane z wysokiej jakości materiałów. Poza tym należy zwracać uwagę, aby poszczególne elementy wyposażenia posiadały certyfikat potwierdzający ich bezpieczeństwo.

W gronie sprawdzonych dostawców garderoby, kasków oraz elementów wyposażenia motocyklowego pozytywnie wyróżnia się sklep motocyklowy Prospeed. Sprzedawca działa na polskim rynku już od 18 lat, stale powiększając swoją ofertę. Prospeed już od niemal dwóch dekad cieszy się niesłabnącą sympatią i zaufaniem klientów. Miłośnicy jednośladów znajdą w tym sklepie wszystkie produkty, potrzebne im do wygodnej i bezpiecznej jazdy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here