Nawet najdroższe maszyny rolnicze, renomowanego producenta mogą ulec awarii. Zużywają się wraz z upływem czasu, podobnie jak każdy inny pojazd. Na skutek eksploatacji mogą ulec mniej lub bardziej poważnej awarii. Czasami naprawa jest nieopłacalna, przez co niestety konieczne staje się poniesienie wysokich kosztów zakupu innej maszyny. Można oczywiście zainwestować w używaną, ale nigdy nie ma pewności co do jej sprawności i pozostałego okresu żywotności. Wyjątkiem będzie zakup ze sprawdzonego źródła, wraz z opcją serwisu pogwarancyjnego. Bardzo ważne jest regularne serwisowanie maszyn rolniczych, aby zapobiegać awariom. Będzie to zdecydowanie tańsze rozwiązanie niż późniejsza naprawa.
Na maszyny rolnicze składa się wiele elementów, a każdy z nich może po pewnym czasie ulec awarii, szczególnie jeśli użytkownik nie monitoruje na bieżąco stanu maszyny. Bez sprawnie działającej niemożliwe staje się przeprowadzenie wszystkich niezbędnych prac. Pomimo tego, że maszyny rolnicze zostały zaprojektowane w taki sposób, aby były w stanie działać w trudnych warunkach, ciągłe narażanie ich na wielorakie czynniki zewnętrzne przyczynia się w coraz większym stopniu do zużywania się kolejnych podzespołów. Destruktywny wpływ na maszynę mają duże obciążenia, wahania temperatur, wilgoć itd. Wszystko to zwiększa ryzyko pojawienia się jakiejś usterki, a to z kolei przerywa ciągłość pracy w gospodarstwie. Awaria maszyny rolniczej w sezonie to poważny problem dla każdego rolnika, wszelkie przestoje mogą przyczynić się do poważnych strat materialnych. Przykładowo zbiór żniw przypada na konkretne terminy, a bez specjalistycznych pojazdów nie uda się ich wykonać. Można jednak uchronić się przed najgorszym, jeśli zadba się o regularny serwis maszyn rolniczych. Powinny być one zawsze dobrze przygotowane do nowego sezonu, aby nie zawiodły w najmniej oczekiwanym momencie, co zagroziłoby całej uprawie.
Każdy użytkownik maszyny rolniczej powinien zadbać o to, aby właściwie ją eksploatować, regularnie konserwować i serwisować. Zmniejsza się wtedy ryzyko awarii, co przełoży się na mniejsze straty finansowe w przyszłości. Zaleca się kontrolować stan maszyn przede wszystkim przed i po sezonie. Do najbardziej awaryjnych elementów zaliczane są filtry powietrza i chłodnica. Pilnowanie poziomu płynów eksploatacyjnych to podstawa, niestety wiele osób nadal o tym zapomina, co później skutkuje nieprzyjemnymi niespodziankami, łącznie z niemożnością dalszego używania maszyny. Regularne serwisowanie jest szczególnie istotne przy używanych pojazdach, gdzie ryzyko wystąpienia awarii jest zdecydowanie wyższe. W nowoczesnych warsztatach używa się specjalistycznego sprzętu, który jest w stanie sprawdzić od kilkudziesięciu do kilkuset parametrów. Kompleksowa kontrola maszyny rolniczej trwa zwykle kilka godzin, a zajmują się tym profesjonalni serwisanci. Wymaga to oczywiście posiłkowania się specjalnymi narzędziami i programami serwisowymi. Przeprowadzanie regularnych serwisów przekłada się na wyższą wartość maszyny i wydłużenie okresu jej żywotności. Oczywiście dotyczy to dokonywania napraw przy wykorzystaniu oryginalnych części, a nie zamiennych. Optymalizowane jest zużycie oleju, podnoszona wydajność i precyzyjność pracy maszyny.
Zepsute maszyny rolnicze wymagają specjalistycznej naprawy, dlatego konieczne jest znalezienie odpowiedniego serwisu, który się tym zajmie. Najwygodniejszym rozwiązaniem okazuje się być mobilna naprawa maszyn, bo przetransportowanie wielkogabarytowego pojazdu wiąże się z wieloma trudnościami. Zdecydowanie szybciej będzie wezwać serwisanta do siebie, dzięki czemu wszystko zostanie naprawione na miejscu. Przy okazji warto też od razu zlecić skontrolowanie stanu pozostałych maszyn w gospodarstwie. Najlepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z usług renomowanego serwisu maszyn rolniczych z polecenia. Można też poszukać go w Internecie, przejrzeć firmowe witryny i fora tematyczne, poczytać opinie na temat poszczególnych usługodawców. Profesjonalistów pozna się już nawet po samej rozmowie z nimi. W pierwszej kolejności powinien zostać przeprowadzony dokładny wywiad, zanim zostanie wszystko ustalone i rozpoczną się prace nad sprzętem. Dopiero na podstawie wywiadu i po poznaniu potrzeb klienta oraz sprawdzeniu rzeczywistego stanu maszyny, usługodawca przedstawia wstępny kosztorys naprawy.
Dobry serwis maszyn rolniczych świadczy kompleksowe usługi, dzięki czemu wszystko może zostać przeprowadzone w jednym miejscu, co przekłada się na większą oszczędność czasu i pieniędzy. Na co można w takim razie liczyć?
• Profesjonalność,
• Specjalistyczne narzędzia renomowanych producentów,
• Stosowanie oryginalnych części zamiennych,
• Doświadczenie,
• Wykorzystywanie nowoczesnych rozwiązań technologicznych,
• Wykrywanie usterek,
• Usuwanie awarii,
• Diagnostyka maszyn,
• Sprawna wymiana podzespołów,
• Naprawa gwarancyjna i pogwarancyjna.
Jako że zakup nowej maszyny rolniczej wiąże się z ogromnymi kosztami, bardziej ekonomicznym rozwiązaniem będzie jej naprawa. Kluczowe jest jednak to, aby znaleźć dobry serwis maszyn rolniczych, który może pochwalić się kompleksową ofertą. Cenniki usługodawców mogą być bardzo zróżnicowane – nas powinno interesować to, aby cena była adekwatna do jakości. Najlepszym wyborem będzie wobec tego udanie się do doświadczonych profesjonalistów, którzy zajmują się na co dzień serwisem maszyn budowlanych. W przypadku usług serwisowych wykonywanych poza warsztatem trzeba liczyć się z wyższymi kosztami. Wpływ na ceny ma nawet dzień tygodnia – najtaniej jest w poniedziałek, a najdrożej w weekendy.
Średnio za roboczogodzinę trzeba zapłacić od 170 do 260 złotych. Do tego dochodzą jeszcze koszty związane z dojazdem do klienta w obie strony – najczęściej płaci się około dwóch złotych za każdy kilometr. Jeśli zdecydujemy się na oddanie maszyny do warsztatu, to najczęściej za każdą godzinę pracy usługodawca policzy sobie 150 złotych. W przypadku napraw wykonywanych poza gadzinami pracy cennik ustalany jest indywidualnie. Najdroższe okazują się być usługi specjalne – od 300 do 350 złotych. Dotyczą one diagnostyki komputerowej i weryfikacji niesprawności.