Filtry to bez wątpienia najważniejsze elementy eksploatacyjne każdego samochodu. Zużywają się one wraz z biegiem czasu, dlatego kierowcy powinni dokonywać ich okresowych wymian, aby maksymalnie wydłużyć czas eksploatacji samochodu, jego przebieg oraz poprawić stan zdrowia pasażerów. Jakie filtry wymieniamy w samochodzie? Dlaczego warto kupować je w internecie?

Filtry to bez wątpienia najważniejsze elementy eksploatacyjne każdego samochodu. Zużywają się one wraz z biegiem czasu, dlatego kierowcy powinni dokonywać ich okresowych wymian, aby maksymalnie wydłużyć czas eksploatacji samochodu, jego przebieg oraz poprawić stan zdrowia pasażerów. Jakie filtry wymieniamy w samochodzie? Dlaczego warto kupować je w internecie?

Rodzaje filtrów w samochodzie

Filtr oleju

Filtr oleju zatrzymuje maksymalnie dużo zanieczyszczeń, aby nie przedostały się one do komory silnika. Wszelkie zanieczyszczenia przedostają się przez układ dolotowy do układu smarowania pojazdu. W układzie dolotowym także znajduje się filtr, jednak nie jest on w stanie zatrzymać wszelkich zanieczyszczeń zwłaszcza wtedy, kiedy przebieg samochodu jest spory. Filtry oleju są bardzo czułe na wszelkie zanieczyszczenia w postaci pyłu i kurzu. Przed zakupem należy jednak dobrać taki filtr, który wskazany jest przez producenta. W sieci znajdują się jednak wysokiej klasy zamienniki, które nie odbiegają jakością od oryginalnych części. Do wymiany filtra oleju potrzebować będziemy także specjalistyczny klucz, który do złudzenia przypomina okrąg wraz z rączką. Wymiana filtra powinna następować przy każdej wymianie oleju. Zdaniem ekspertów wymiana taka powinna odbywać się każdego roku o tej samej porze lub co około 20000 kilometrów. 

Filtr powietrza

To kolejny filtr, który znajduje się w każdym samochodzie. Bez względu na to, czy poruszamy się samochodem marki Mercedes, Peugeot, BMW, czy Opel, taki filtr bez wątpienia będzie znajdował się w naszym samochodzie. Jego zadaniem jest ochrona silnika przed przedostawaniem się kurzu i pyłów do silnika z powietrza. Zabezpiecza on układ dolotowy przed przedostaniem się zanieczyszczeń, które mogą spowodować w silniku i jego układach liczne uszkodzenia, których naprawa bywa kosztowna. Podczas wyboru filtra powietrza warto upewnić się, czy na pewno pasuje on do naszego samochodu. W sieci znajdują się strony, na których znaleźć można pomoc konsultanta, który pomoże w doborze takiego elementu. Wymiana filtra powietrza powinna odbywać się każdego roku lub po przejechaniu 20000 km. Dobrym zwyczajem jest wymiana filtra powietrza co 10000. Koszt nie powinien przekraczać 80 zł. 

Filtr kabinowy

Zasadniczo filtr kabinowy można podzielić na dwa rodzaje, czyli standardowe i takie, które zawierają węgiel aktywny. Zadaniem obu filtrów jest zatrzymywanie zanieczyszczeń w układzie powietrza, które może przedostać się do kabiny. Mówi się, że węgiel aktywny może zatrzymać nawet 100% szkodliwych gazów, jak na przykład ozon. Oznacza to, że filtr kabinowy powinien być najwyższej jakości, zwłaszcza w przypadku alergików oraz przewożenia małych dzieci, które podatne są na alergie. Filtr kabinowy należy wymienić co około 15000 kilometrów. W przypadku standardowego filtra kabinowego należy liczyć się z kosztem około 50 zł, natomiast w przypadku filtra z włóknem węglowym koszt ten to około 100 zł. Warto pamiętać, że wymianę filtra można przeprowadzić samodzielnie. 

Filtr paliwa

Zadaniem filtra paliwowego jest oczywiście dokładne oczyszczanie paliwa z zanieczyszczeń, które mogą przedostawać się do układu paliwowego. W przypadku braku wymiany filtra paliwa możemy mieć do czynienia z zapchaniem się wtryskiwaczy. Obecnie zarówno silniki diesla, jak i silniki benzynowe mają ten filtr, dlatego każdy kierowca powinien pamiętać o tym, aby dokonywać jego wymiany w zakresie 15000-50000. Wymiana filtra paliwa jest niezwykle prosta. Jedyna rzecz, na którą należy zwrócić uwagę to kierunek przepływu paliwa. Koszt filtra to około 120 zł.

Dlaczego części zamienne warto kupować w internecie?

Można powiedzieć, że internet to skarbnica możliwości i okazji. Na stronach internetowych znaleźć można części zamienne, które dostępne są w atrakcyjnych cenach. Ich jakość nie odbiega jednak w żadnym stopniu od oryginalnych wariantów, którymi kuszeni są kupujący. W przypadku internetowych zakupów liczyć można na szereg profitów, takich jak darmowa wysyłka, pomoc konsultanta, czy bony lojalnościowe na kolejne zakupy. Warto zaznaczyć, że w sieci spotkamy się ze znacznie niższymi cenami, niż w przypadku części, które zakupimy w sklepach stacjonarnych. Nie warto więc przepłacać. W przypadku zakupu części online spotkamy się także z możliwością zwrotu towaru, jeżeli nie będzie spełniał on naszych oczekiwań. Wymiany filtrów w samochodzie to bardzo ważny punkt prawidłowej eksploatacji samochodu. Jeżeli będzie on pełen zanieczyszczony, jego osiągi staną się znacznie mniejsze, a podzespoły nie będą pracowały prawidłowo, dlatego nie warto tego lekceważyć!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here