Toyoty to samochody, które często spotykasz na polskich drogach. W 2018 roku Polacy zarejestrowali ponad 56 tys. modeli tej marki. Do najpopularniejszych z nich należą Yarisy, Aurisy i Corolle. Jesteś posiadaczem Toyoty lub planujesz jej zakup? Zobacz, ile zapłacisz za ubezpieczenia OC i AC tej marki.

Toyoty poniżej średniej

Wg danych porównywarki ubezpieczeń online mubi.pl średni koszt polisy OC w Polsce wynosi 779 zł. Najmniej za swoje ubezpieczenia płacą właściciele Dacii (624 zł), a najwięcej – miłośnicy BMW (975 zł). Jak w tym zestawieniu wypadają kierowcy jeżdżący Toyotami? 

Tylko 698 zł – tyle średnio za OC płacili właściciele Toyot, którzy we wrześniu 2019 roku kupili ubezpieczenie w porównywarce OC/AC mubi.pl. Oznacza to, że za miłośnicy Toyot płacą za swoje OC mniej niż wynosi średnia krajowa, co więcej – stawka 698 zł plasuje Toyotę na 6. miejscu marek najtańszych do ubezpieczenia. Tańsze od niej są wspomniane już Dacie, a także Suzuki, Kie, Skody i Hyundaie. 

Pełne zestawienie najtańszych i najdroższych marek samochodów pod względem zakupu polisy OC znajdziesz w poradniku https://mubi.pl/poradniki/tanie-oc-toyoty/

Ile zapłacisz za swoje OC? 

To, że średni koszt polisy OC dla Toyoty wynosi 698 zł, nie oznacza, że Ty za swoje ubezpieczenie zapłacisz dokładnie tyle samo. Każdy kierowca płaci inną stawkę za OC, bo profil każdego z nich jest inny. 

Jeśli na przykład jeździsz Toyotą Yaris, a dodatkowo mieszkasz w małej miejscowości pod Krakowem, masz kilkunastoletnie doświadczenie za kółkiem, zero stłuczek na koncie, a do tego dwójkę małych dzieci, które codziennie rano odwozisz do przedszkola, to za swoją polisę OC prawdopodobnie zapłacisz nie więcej niż 400 zł. 

Jeśli natomiast jeździsz tą samą Toyotą Yaris, ale dodatkowo mieszkasz w Warszawie, dopiero co zrobiłeś prawo jazdy, a na koncie masz już jedną stłuczkę sprzed kilku tygodni, prawdopodobnie za swoje OC zapłacisz nawet 2-3 krotność średniej ceny. 

OC poniżej 400 zł? Tak!

Wydaje Ci się, że wspomniana wyżej polisa za mniej niż 400 zł to fikcja? Nic bardziej mylnego! Wielu kierowcom udaje się znaleźć tanie OC, zwłaszcza jeśli korzystają przy tym z porównywarek internetowych np. mubi.pl. 

Przykład 1

Najtańsze OC dla Toyoty otrzymał w porównywarce mubi.pl 50-letni mężczyzna jeżdżący modelem Aygo (poj. silnika: 899 cm3) i nie mający żadnych szkód na koncie. Koszt OC: 330 zł

Przykład 2

Równie tanie OC kupiła na mubi.pl 35-letnia kobieta, jeżdżąca tym samym modelem Toyoty, również nie mająca żadnych szkód na koncie i mieszkająca w małej wsi w województwie podkarpackim. Koszt OC: 335 zł.

W powyższych przykładach na niską cenę OC wpływa przede wszystkim fakt tego, że kierowcy:

  • są bezszkodowymi uczestnikami ruchu, a także
  • jeżdżą samochodami o niskich pojemnościach silników, a więc takimi, którymi trudno rozwinąć dużą prędkość. To zaś w oczach ubezpieczycieli wyklucza brawurową jazdę, a więc zmniejsza ryzyko udziału w wypadku. 

Koszt polisy skutecznie obniża również miejsce zamieszkania – tak jak w przypadku kierowczyni z województwa podkarpackiego. Poruszanie się samochodem po mniejszych miejscowościach niesie za sobą mniejsze ryzyko uczestnictwa w kolizji czy szkodzie niż jazda po zatłoczonych ulicach dużego miasta. 

Więcej podpowiedzi związanych z ubezpieczeniami samochodowymi znajdziesz w poradniku przygotowanym przez ekspertów Mubi: https://mubi.pl/ubezpieczenie-samochodu/

Ile za AC dla Toyoty? 

Wiesz już, że średni koszt polisy OC dla Toyoty wynosi w Polsce ok. 700 zł. Wiesz także, że za swoją polisę możesz zapłacić mniej lub więcej, w zależności od Twojego indywidualnego profilu. Ale co w przypadku AC dla Toyoty? Ile kosztuje tego typu ubezpieczenie?

Sprawdzamy to na mubi.pl dla przykładowego profilu kierowcy – 25-letniej Sandry, która: 

  • ma prawo jazdy od 2011 roku,
  • nie ma żadnych szkód na swoim koncie, 
  • ma męża i 4-letnie dziecko,
  • właśnie kupiła 5-letnią Toyotę Corollę, którą chce ubezpieczyć,
  • mieszka w Sochaczewie. 

Sandra chce kupić ubezpieczenie AC, bo boi się, że ktoś może ukraść jej nowo zakupioną Toyotę. Oto wyniki porównywarki mubi.pl:

Z powyższych wyliczeń wynika, że dopłata za AC dla Toyoty wynosi średnio 1111 zł. W Avivie Sabina dopłaci tylko 930 zł, ale będzie musiała liczyć się z udziałami własnymi w szkodach, a te wynoszą u tego ubezpieczyciela 500 zł. Dopłata w Link4 oscyluje wokół średniej, ale zakłada nie tylko 500 zł udziału własnego w szkodzie, ale także 45-procentową amortyzację. Sabinie więc najbardziej opłaci się najwyższa dopłata do pakietu (1249 zł w You Can Drive), ale za to z najbardziej korzystnymi warunkami – brak udziałów własnych w ewentualnych szkodach i brak amortyzacji.