Przed rozpoczęciem poszukiwania auta określ budżet, jaki przewidujesz przeznaczyć na całą inwestycję. Weź pod uwagę dodatkowe koszty jak: rejestracja auta, podatek od czynności cywilnoprawnych, naprawa usterek, zakup nowych akcesoriów, czy koszty transportu (przy zakupie aut zza granicy). Jeżeli chciałbyś zwizualizować wygląd swojego pierwszego auta, na rynku dostępne są programy graficzne, które pozwolą Ci to wykonać.
Nowy samochód to droższe rozwiązanie, jednak dużo bezpieczniejsze. Niesie ze sobą szereg pozytywnych aspektów, takich jak: brak rys, brak usterek, prawdopodobnie mechanika odwiedzisz za kilka lat. Niestety pierwsze auto z salonu to często nierealny wydatek dla młodego kierowcy.
Wiele osób zwraca uwagę na fakt, że w tej samej cenie ale samochód używany można kupić z o wiele lepszym wyposażeniem, mocniejszym silnikiem i bardziej prestiżowej marki. Dodatkowo nowe auta po 3 latach tracą nawet połowę swojej wartości.
Niestety przy używanych autach często trafiają one w ręcę handlarzu, którzy zakłamują historię wypadków auta, czy ilość przejechanych kilometrów.
Wybór napędu to kluczowe pytanie, na które należy znaleźć odpowiedź jeszcze przez zakupem auta. To od tego aspektu będą zależeć wydatki miesięczne na paliwo. Zastanów się ile rocznie przejeżdżasz kilometrów, gdzie będziesz najczęściej użytkował (miasto, czy częściej trasa).
Benzyna sprawdzi się dla kierowców, którzy jeżdżą głównie w mieście i kilka razy w roku planują przejechać trasę. Benzyna z LPG będzie idealnym, oszczędnym rowiązaniem dla osób dużo podróżujących autem. Niestety w wypadku benzyny trzeba brać pod uwagę częstsze i odrobinę droższe badanie techniczne.
Disel to najlepszy rodzaj napędu dla kierowców, którzy bardzo dużo jeżdżą. Jednak ten rodzaj napędu jest najmniej ekologiczny i najszybciej ze wszystkich zostanie wycofany z obiegu aut. Dla osób zwracających uwagę na planetę polecamy hybrydę oraz auta elektroniczne. To najbardziej dynamicznie rozwijająca się gałąź motoryzacji, auta mimo, że stosunkowo drogie, w dalszym ciągu tanieją na rynku.
Pierwsze auto powinno być maksymalnie bezpieczne dla jego użytkownika. Zazwyczaj to bardzo młody kierowca, który dopiero zdobywa doświadczenie. Polecane są w takim przypadku auta z napędem na przednią oś lub44. Są bardzo przewidywalne i komfortowe w jeździe. Nadchodzi zima, a to właśnie takie auta będą sprzymierzeńcem kierowców na śliskiej powierzchni.
Nie warto również przesadzać z ilością systemów elektronicznych które będą jedynie rozpraszać. Chociaż czujniki cofania będą na pewno przydatnym dodatkiem.
Nie zapominaj o sprawdzeniu, czy auto wyposażone jest między innymi w poduszki powietrzne po stronie kierowcy oraz pasażera i ABS. Są to ważniejsze aspekty, niż dobre nagłośnienie w aucie.
Od razu po zakupie auta właściciel ponosi koszty PPC i opłatę za rejestrację pojazdu. Wynosi to 2% od wartości pojazdy i uiszcza się to na konto urzędu skarbowego w ciągu 2 tyg, od dnia zawarcia umowy na kupno pojazdy. Jest to jednorazowy koszt.
Kolejną kwestią płatną cyklicznie jest zakup ubezpieczenia OC. Zależy to od wielu czynników, jak chociażby czy wcześniej posiadałeś inne auto, czy powodowałeś stłuczki, jak długo posiadasz prawo jazdy. W pozytywnym scenariuszu ubezpieczenie OC będzie kosztować kilkaset złotych rocznie. Dodatkowo możesz zakupić dobrowolne polisy takie jak autocasco, assistance, czy NNW.
Badania techniczne to również koszt jaki poniesiesz. Czas wykonywania badań zależy od wieku i stanu auta. Jednak średnio należy wykonywać je co dwa lata. Koszt za badanie samochodu osobowego oscyluje w okolicach 100zł, a auta z instalacją gazową 160zł.
Oblicz średnie zużycie paliwa na przejechanych sto kilometrów. Wpływają na to parametry auta, tras jakie wykonujemy, rodzaj paliwa. Przy aktualnej inflacji koszty te mogą znacząco wzrastać z miesiąca na miesiąc.