Odbierasz wreszcie wymarzone prawo jazdy? Świat staje otworem, ale jeszcze potrzebujesz… samochodu. Wybór pierwszego auta to poważna decyzja – zapamiętasz go na zawsze. Powinno być nieduże, zgrabne, bezpieczne i ekonomiczne. Dobrze, jeśli nie będzie też kosztowało horrendalnie dużo – ma przede wszystkim służyć do doskonalenia umiejętności. Przygotowaliśmy dla Was kilka porad.

Rynek motoryzacyjny w Polsce

Dla sprzedawców samochodów 2019 rok można uznać za dobry. Rynek motoryzacyjny w Polsce zaczął się stabilizować – jak podaje „Gazeta Wyborcza” zarejestrowano niemal 626 tys. nowych samochodów osobowych. Rozwija się także rynek wtórny – samochodów nie brakuje, ale jak spośród licznych ofert wybrać odpowiedni na pierwszy? Możesz kupić nowe auto lub używane – za gotówkę lub decydując się na kredyt samochodowy.

Co powinno cechować pierwsze auto?

Warto skupić się na priorytetach zamiast na designie auta – najlepszym wyborem będzie coś tańszego, ale niezawodnego. Młody kierowca powinien skupić się raczej na mniejszych autach, którymi manewruje się dużo łatwiej – na przykład podczas parkowania w mieście. Najlepiej wybierać spośród klas A-C. Osiągi przy wyborze pierwszego samochodu nie mają tak dużego znaczenia – na to przyjdzie jeszcze czas. Przy pierwszym pojeździe niższa moc będzie optymalna.

Auto na początek powinno być przede wszystkim bezpieczne – nawet przy niewielkim budżecie można znaleźć samochód w niezłym stanie, wyposażony w ABS, poduszki powietrzne kierowcy i pasażera. Zwróć też uwagę na jakość wykonania i materiały – śledź testy zderzeniowe Euro NCAP. Pojazd powinien mieć też wspomaganie kierownicy, klimatyzację i manualną skrzynię, aby zyskać wprawę przy zmianie biegów.

Pierwsze auto powinno być ekonomiczne – nie chodzi tylko o jego cenę, bo możesz wziąć kredyt na samochód i zakupić nieco droższy model – ale też o ceny części zamiennych, serwisowania, napraw oraz o spalanie. Sprawdź, jakie są najczęstsze awarie danego modelu, ile zwykle trzeba zapłacić za popularne części, a także, jaka jest ich dostępność.

Nowy czy używany?

Przewaga nowych samochodów to większe bezpieczeństwo, tańsza eksploatacja i dopasowanie konfiguracji do naszych potrzeb. Jednak samochód na początek nie powinien być drogi, gdyż ma służyć przede wszystkim do szlifowania umiejętności – może na nim pojawić się rysa czy wgniecenie. Jeśli kupisz wymarzony pojazd, będziesz mieć większe obawy, a strach przed jazdą nie pomoże Ci zyskać wprawy i doświadczenia.

Najlepiej zacząć od określenia budżetu, a następnie poszukać jak najmłodszego auta, który się w nim zmieści. Warto zastanowić się nad autem używanym odkupionym od dealera lub sprawdzonego sprzedawcy.

Finansowanie zakupu auta

Świeżo upieczony kierowca musi przede wszystkim doskonalić swoje umiejętności i nauczyć się dobrze i pewnie jeździć. Na rynku motoryzacyjnym wybór ofert jest tak szeroki, że każdy powinien znaleźć idealny samochód dla siebie, dopasowany do potrzeb i możliwości finansowych. Można kupić auto za gotówkę, ale są też inne wygodne i atrakcyjne sposoby na sfinansowanie pojazdu – na przykład kredyt samochodowy. 

Przede wszystkim nie trzeba przeznaczać na jego zakup wszystkich środków jednocześnie, co daje wygodę i komfort, a także poszerza pozwala swobodniej gospodarować pieniędzmi. Oznacza to również większe bezpieczeństwo, gdyż w ten sposób można zminimalizować ryzyko utraty płynności finansowej. Zobowiązanie za auto można spłacać w miesięcznych ratach, przesadnie nie obciążając domowego budżetu. Co ważne, kredyt na samochód pozwala na zakup zarówno nowego auta z salonu, jak i używanego. Wybierzmy zaufanego partnera do tej transakcji. Santander Consumer Bank – bank od kredytów z pewnością sprawdzi się jako instytucja kredytowa.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here