Pierwszy samochód. Jakie auto wybrać na początek?
27 March 2020

Pierwszy samochód. Jakie auto wybrać na początek?

Bartłomiej Witkowski

Odbierasz wreszcie wymarzone prawo jazdy? Świat staje otworem, ale jeszcze potrzebujesz… samochodu. Wybór pierwszego auta to poważna decyzja – zapamiętasz go na zawsze. Powinno być nieduże, zgrabne, bezpieczne i ekonomiczne. Dobrze, jeśli nie będzie też kosztowało horrendalnie dużo – ma przede wszystkim służyć do doskonalenia umiejętności. Przygotowaliśmy dla Was kilka porad.

Rynek motoryzacyjny w Polsce

Dla sprzedawców samochodów 2019 rok można uznać za dobry. Rynek motoryzacyjny w Polsce zaczął się stabilizować – jak podaje „Gazeta Wyborcza” zarejestrowano niemal 626 tys. nowych samochodów osobowych. Rozwija się także rynek wtórny – samochodów nie brakuje, ale jak spośród licznych ofert wybrać odpowiedni na pierwszy? Możesz kupić nowe auto lub używane – za gotówkę lub decydując się na kredyt samochodowy.

Co powinno cechować pierwsze auto?

Warto skupić się na priorytetach zamiast na designie auta – najlepszym wyborem będzie coś tańszego, ale niezawodnego. Młody kierowca powinien skupić się raczej na mniejszych autach, którymi manewruje się dużo łatwiej – na przykład podczas parkowania w mieście. Najlepiej wybierać spośród klas A-C. Osiągi przy wyborze pierwszego samochodu nie mają tak dużego znaczenia – na to przyjdzie jeszcze czas. Przy pierwszym pojeździe niższa moc będzie optymalna.

Auto na początek powinno być przede wszystkim bezpieczne – nawet przy niewielkim budżecie można znaleźć samochód w niezłym stanie, wyposażony w ABS, poduszki powietrzne kierowcy i pasażera. Zwróć też uwagę na jakość wykonania i materiały – śledź testy zderzeniowe Euro NCAP. Pojazd powinien mieć też wspomaganie kierownicy, klimatyzację i manualną skrzynię, aby zyskać wprawę przy zmianie biegów.

Pierwsze auto powinno być ekonomiczne – nie chodzi tylko o jego cenę, bo możesz wziąć kredyt na samochód i zakupić nieco droższy model – ale też o ceny części zamiennych, serwisowania, napraw oraz o spalanie. Sprawdź, jakie są najczęstsze awarie danego modelu, ile zwykle trzeba zapłacić za popularne części, a także, jaka jest ich dostępność.

Nowy czy używany?

Przewaga nowych samochodów to większe bezpieczeństwo, tańsza eksploatacja i dopasowanie konfiguracji do naszych potrzeb. Jednak samochód na początek nie powinien być drogi, gdyż ma służyć przede wszystkim do szlifowania umiejętności – może na nim pojawić się rysa czy wgniecenie. Jeśli kupisz wymarzony pojazd, będziesz mieć większe obawy, a strach przed jazdą nie pomoże Ci zyskać wprawy i doświadczenia.

Najlepiej zacząć od określenia budżetu, a następnie poszukać jak najmłodszego auta, który się w nim zmieści. Warto zastanowić się nad autem używanym odkupionym od dealera lub sprawdzonego sprzedawcy.

Finansowanie zakupu auta

Świeżo upieczony kierowca musi przede wszystkim doskonalić swoje umiejętności i nauczyć się dobrze i pewnie jeździć. Na rynku motoryzacyjnym wybór ofert jest tak szeroki, że każdy powinien znaleźć idealny samochód dla siebie, dopasowany do potrzeb i możliwości finansowych. Można kupić auto za gotówkę, ale są też inne wygodne i atrakcyjne sposoby na sfinansowanie pojazdu – na przykład kredyt samochodowy. 

Przede wszystkim nie trzeba przeznaczać na jego zakup wszystkich środków jednocześnie, co daje wygodę i komfort, a także poszerza pozwala swobodniej gospodarować pieniędzmi. Oznacza to również większe bezpieczeństwo, gdyż w ten sposób można zminimalizować ryzyko utraty płynności finansowej. Zobowiązanie za auto można spłacać w miesięcznych ratach, przesadnie nie obciążając domowego budżetu. Co ważne, kredyt na samochód pozwala na zakup zarówno nowego auta z salonu, jak i używanego. Wybierzmy zaufanego partnera do tej transakcji. Santander Consumer Bank – bank od kredytów z pewnością sprawdzi się jako instytucja kredytowa.

Co należy zrobić, aby wynająć samochód z wypożyczalni?

Co należy zrobić, aby wynająć samochód z wypożyczalni?

Czytaj również

Dodaj komentarz