Przeciętną żywotność sprzęgła szacuje się w różnych modelach aut na 40 do 100 tys. przejechanych kilometrów. Ostateczna trwałość sprzęgła może być dodatkowo modyfikowana przez całą masę czynników, jednak ostatecznie prędzej czy później będzie musiało ono ulec wymianie. Co wówczas?

Gdzie szukać nowego kompletu sprzęgła i dlaczego nie warto ograniczać się jedynie do samej tarczy?

Jeśli awaria sprzęgła została zdiagnozowana, zwykle oznacza to konieczność jego wymiany. Bardzo ważną zasadą związaną z tą czynnością jest wymienianie za jednym razem całego kompletu sprzęgła, a więc nie tylko samej tarczy (trudno w to uwierzyć, ale ciągle niektórzy jedynie do tego próbują się ograniczyć), ale również docisku i łożyska oporowego. Próby zaoszczędzenia na wymianie są zrozumiałe, gdyż cena nowego kompletu sprzęgła potrafi być dość wysoka, jednak w przypadku aut oszczędzanie na wymianach to droga donikąd. Zamiast więc kupować samą tarczę, lepiej sprawdzić ofertę renomowanych sklepów internetowych, a być może uda się kupić nowy komplet po naprawdę dobrej cenie. Warto zajrzeć choćby na stronę iParts.pl, gdzie sprzęgła samochodowe co jakiś czas podlegają promocji, przez co ich cena tam potrafi być wyjątkowo atrakcyjna.

Pamiętajcie, że wymiana samej tarczy sprzęgła to ewentualność warta zastosowania jedynie w przypadku nowych sprzęgieł, w których tarcza uległa zaolejeniu lub posiada wadę fabryczną. W innym razie będzie to jedynie doraźna naprawa niczego na dłuższą metę nie rozwiązująca.

Na którym etapie wymiany sprzęgła szczególnie warto zawierzyć specjalistom?

W większości przypadków kierowcy wolą, aby wymianą sprzęgła zajęli się profesjonalni mechanicy. I jest to jak najbardziej zrozumiałe. Sama wymiana wymaga nieraz sporej ilości czasu, odpowiedniego doświadczenia i właściwych narzędzi. Niektórzy kierowcy pragną jednak wziąć udział w wymianie sprzęgła w swoim aucie choćby tylko częściowo, zwłaszcza w tym elemencie, który dotyczy wyboru i zakupu nowego kompletu. O tym, dlaczego tak się dzieje, dyskutować można by bardzo długo. Być może część osób zraziła się nieuczciwymi praktykami niektórych mechaników, być może zwyczajnie wyboru sprzęgła wolą dokonać samodzielnie. Nie zawsze jednak jest to wybór łatwy. Co zrobić, aby ograniczyć możliwości pomyłki podczas zakupu.

Bardzo dobrym rozwiązaniem dla tych właścicieli aut, którzy wolą samodzielnie dokonywać zakupów nowych części (nawet jeśli sami ich nie wymieniają), są sklepy umożliwiające kontakt ze specjalistą. Jednym z takich sklepów jest wspominany już iParts.pl, w którym kupujący sprzęgła samochodowe mają zawsze możliwość w razie jakichkolwiek wątpliwości skonsultować swój wybór z ekspertem. Często zdarza się, że ekspert podpowie wybór lepszej lub tańszej opcji, a przynajmniej potwierdzi, czy wskazany przez kierowcę komplet będzie odpowiedni dla danego model auta.

2 KOMENTARZE

  1. Ja w zeszłym roku zdecydowałem się na regenerację i trochę żałuję bo na dłuższą metę mi się to nie opłaciło. W takim przypadku warto jednak kupić nowe sprzęgło. W tym sklepie iParts faktycznie jest dużo tego i mają nawet części do mojego auta. Jeszcze nie kupowałem tam nic, ale sklep ma dobre opinie

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here