Mimo wprowadzanych zmian związanych z leasingiem, ta forma finansowania nadal cieszy się dużą popularnością. Jest dostępna nie tylko dla korporacji, ale również małych firm potrzebujących 1-2 pojazdów. Sprawdź, jak wyglądają formalności leasingowe w przypadku niedużych przedsiębiorców.
Leasing auta dla małej firmy jest opłacalny tak samo jak dla większych przedsiębiorstw. Największą korzyścią jest możliwość zachowania płynności finansowej, a w mniejszym stopniu – optymalizacja podatkowa.
Leasing dla małej firmy – czy to możliwe?
Leasing samochodowy już dawno przestał kojarzyć się z dużymi firmami. Obecnie z takiej formy finansowania mogą korzystać osoby prowadzące jednoosobową działalność, które potrzebują zbudować miniflotę składającą się z 1-2 pojazdów.
Przed wyborem konkretnego finansowania, warto sprawdzić wymagania stawiane małym przedsiębiorcom. Kryteria leasingowe mogą się różnić – głównie w zależności od polityki wewnętrznej leasingodawcy.
Leasing auta – od wyboru pojazdu po podpisanie umowy
Procedury leasingowe nie są skomplikowane – składają się z zaledwie kilku kroków, po realizacji których można użytkować wybrany pojazd.
Pierwszym etapem jest wybór pojazdu firmowego, który zamierzasz wziąć w leasing. Tutaj wybór jest ogromny i uzależniony przede wszystkim od preferencji oraz budżetu.
Jeśli chodzi o leasing samochodu, kalkulator pomoże w odszukaniu korzystnej oferty. W jaki sposób? Dzięki temu, że określisz odpowiednią wysokość miesięcznej raty, dopasujesz finansowanie do swoich potrzeb i oczekiwań. Pozwoli to na wybór oferty leasingowej, która nie będzie nadmiernym obciążeniem firmowego budżetu.
Porównując propozycje, weź pod uwagę kryteria, takie jak:
Sprawdź również dostępne możliwości zakończenia umowy – u niektórych leasingodawców nie musisz ograniczać się wyłącznie do wykupu pojazdu albo jego zwrotu. Za przykład może posłużyć Leasing KINTO One w ofercie Toyota Leasing, gdzie trzecią opcją jest możliwość wymiany auta na nowe bez angażowania środków własnych. Zapewnia to gwarancja odkupu pojazdu przez dealera – uzyskane pieniądze przeznaczasz na spłatę ostatniej raty leasingowej oraz opłatę wstępną kolejnego finansowania.
Jesteś zdecydowany na konkretny leasing samochodowy – kalkulator pokazał korzystną ofertę? Czas przystąpić do dopełniania formalności, tj. kompletowania dokumentów.
W przypadku małych firm będą to m.in.:
Po dostarczeniu wniosku i niezbędnych dokumentów, leasingodawca wydaje decyzję – często jeszcze tego samego dnia.
Jeżeli decyzja firmy leasingowej jest pozytywna, dochodzi do podpisania umowy i konieczności uregulowania opłaty wstępnej.
Po dokonaniu rejestracji samochodu, pojazd wydawany jest w twoje ręce do użytkowania.
Jeżeli decydujesz się wziąć auto w leasing, wystarczy zaledwie kilka dni związanych z formalnościami, aby móc użytkować samochód. Taka forma finansowania jest więc jednocześnie szybkim sposobem na zbudowanie floty pojazdów firmowych.