Mimo wprowadzanych zmian związanych z leasingiem, ta forma finansowania nadal cieszy się dużą popularnością. Jest dostępna nie tylko dla korporacji, ale również małych firm potrzebujących 1-2 pojazdów. Sprawdź, jak wyglądają formalności leasingowe w przypadku niedużych przedsiębiorców.

Leasing auta dla małej firmy jest opłacalny tak samo jak dla większych przedsiębiorstw. Największą korzyścią jest możliwość zachowania płynności finansowej, a w mniejszym stopniu – optymalizacja podatkowa. 

Leasing dla małej firmy – czy to możliwe?

Leasing samochodowy już dawno przestał kojarzyć się z dużymi firmami. Obecnie z takiej formy finansowania mogą korzystać osoby prowadzące jednoosobową działalność, które potrzebują zbudować miniflotę składającą się z 1-2 pojazdów.

Przed wyborem konkretnego finansowania, warto sprawdzić wymagania stawiane małym przedsiębiorcom. Kryteria leasingowe mogą się różnić – głównie w zależności od polityki wewnętrznej leasingodawcy. 

Leasing auta – od wyboru pojazdu po podpisanie umowy

Procedury leasingowe nie są skomplikowane – składają się z zaledwie kilku kroków, po realizacji których można użytkować wybrany pojazd. 

  • Wybór pojazdu firmowego

Pierwszym etapem jest wybór pojazdu firmowego, który zamierzasz wziąć w leasing. Tutaj wybór jest ogromny i uzależniony przede wszystkim od preferencji oraz budżetu. 

  • Porównanie ofert firm leasingowych 

Jeśli chodzi o leasing samochodu, kalkulator pomoże w odszukaniu korzystnej oferty. W jaki sposób? Dzięki temu, że określisz odpowiednią wysokość miesięcznej raty, dopasujesz finansowanie do swoich potrzeb i oczekiwań. Pozwoli to na wybór oferty leasingowej, która nie będzie nadmiernym obciążeniem firmowego budżetu. 

Porównując propozycje, weź pod uwagę kryteria, takie jak:

  • wysokość opłaty wstępnej – im niższa, tym mniej pieniędzy potrzebujesz na start,
  • wysokość raty – im niższa, tym mniejsze miesięczne w obciążenie przedsiębiorstwa,
  • okres finansowania – im krótszy, tym częściej możesz wymieniać pojazdy firmowe. 

Sprawdź również dostępne możliwości zakończenia umowy – u niektórych leasingodawców nie musisz ograniczać się wyłącznie do wykupu pojazdu albo jego zwrotu. Za przykład może posłużyć Leasing KINTO One w ofercie Toyota Leasing, gdzie trzecią opcją jest możliwość wymiany auta na nowe bez angażowania środków własnych. Zapewnia to gwarancja odkupu pojazdu przez dealera – uzyskane pieniądze przeznaczasz na spłatę ostatniej raty leasingowej oraz opłatę wstępną kolejnego finansowania. 

  • Skompletowanie wymaganych dokumentów 

Jesteś zdecydowany na konkretny leasing samochodowy – kalkulator pokazał korzystną ofertę? Czas przystąpić do dopełniania formalności, tj. kompletowania dokumentów. 

W przypadku małych firm będą to m.in.:

  • dokument potwierdzający tożsamość,
  • dokumenty potwierdzające sytuację finansową przedsiębiorstwa. 

Po dostarczeniu wniosku i niezbędnych dokumentów, leasingodawca wydaje decyzję – często jeszcze tego samego dnia. 

  • Podpisanie umowy 

Jeżeli decyzja firmy leasingowej jest pozytywna, dochodzi do podpisania umowy i konieczności uregulowania opłaty wstępnej. 

  • Odebranie pojazdu

Po dokonaniu rejestracji samochodu, pojazd wydawany jest w twoje ręce do użytkowania. 

Jeżeli decydujesz się wziąć auto w leasing, wystarczy zaledwie kilka dni związanych z formalnościami, aby móc użytkować samochód. Taka forma finansowania jest więc jednocześnie szybkim sposobem na zbudowanie floty pojazdów firmowych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here