Na komfort i bezpieczeństwo jazdy samochodem składa się wiele czynników. Dobrze więc przed podróżą dokonać sprawdzenia tych kluczowych elementów. Jednym z takich czynników jest ciśnienie w oponach. Wielu z nas zadaje sobie pytanie jakie powinno być to idealna ciśnienie aby jazda była bezpieczna, komfortowa i ekonomiczna. Ile więc powinna wynosić wartość powietrza w oponach samochodowych? O tym w dalszej części tekstu.

Zalecane ciśnienie, różni się w zależności od gabarytów oraz wagi samochodu. W normalnych warunkach zaleca się aby ciśnienie utrzymywane w oponach było równe temu, zalecanemu przez producenta. Istnieje jednak kilka czynników, które mogą zadecydować o konieczności zwiększenia lub zmniejszenia wartości powietrza w oponach. Są to m.in.:

Temperatura.

Nie od dziś wiadomo, że temperatura ma wpływ na kurczenie się i rozkurczanie powietrza. Zgodnie więc z zasadami, powinno się zwiększyć ciśnienie o około 0,2 bara w oponach zimowych. Pozwoli to utrzymać lepszą przyczepność ogumienia. Zaobserwowano, że spadek lub wzrozt temperatury jest w stanie zmienić ciśnienie w oponach o około 0,1 bara. Ważna jest więc regularna kontrola i dostosowywanie ciśnienia w naszych kołach do warunków atmosferycznych oraz drogowych.

Obciążenie samochodu.

W przypadku jazdy samochodem w kompletem pasażerów oraz zapakowanym bagażnikiem rozsądnie jest zwiększyć ciśnienie w kołach maszego pojazdu. To logiczne działanie pozwoli nam na ekonomiczne oraz bezpieczne dotarcie do celu. Szacuje się, że w przypadku jazdy z pełnym obciążeniem, powinno się podnieść wartość powietrza w kołach o około 0,4 – 0,7 bara. Po podróży należy pamiętać o przywróceniu ciśnienia do dawnego stanu zalecanego przez producenta. Jeżeli nie posiadamy urządzenie do pompowania w domu, możemy zmienić ciśnienie na niemal każdej stacji benzynowej.

Gdzie zatem szukać informacji o zalecanym ciśnieniu?

  • W instrukcji obsługi pojazdu
  • W schowku
  • Na klapce od wlewu paliwa
  • Na naklejkach znajdujących się przy drzwiach kierowcy.

Warto również wiedzieć, że dobrze dobrane ciśnienie ma wpływ na bezpieczeństwo oraz ekonomię jazdy. Stosując się do powyższych zasad zmniejszymy zużycie paliwa oraz zabezpieczymy felgi i opony przed uszkodzeniami. Dobrze więc regularnie sprawdzać ciśnienie w kołach aby uniknąć przykrych niespodzianek oraz podróżować komfortowo i wydłużyć żywotność naszego samochodu.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here