Jaki środek wybrać do czyszczenia wtrysków w samochodzie?
19 April 2021

Jaki środek wybrać do czyszczenia wtrysków w samochodzie?

Bartłomiej Witkowski

Wymiana lub naprawa wtryskiwaczy w samochodzie wiąże się ze sporym wydatkiem. Jest jednak sposób na to by skutecznie przedłużyć ich żywotność, a mianowicie specjalny środek do czyszczenia. Na rynku mamy kilka rodzajów takich preparatów, jaki więc środek do czyszczenia wtrysków będzie najlepszy? Kiedy i jak należy go stosować?

Kiedy zaleca się czyszczenie wtrysków?

Zanim przejdziemy do wskazania preparatu do czyszczenia wtrysków w samochodzie godnego polecenia, warto najpierw wspomnieć o objawach, jakie mogą nam sugerować, że czas najwyższy zadbać o wtryski w samochodzie. Co zatem powinna nas zaniepokoić?
1. Kopcenie na czarno – jest to efekt podawania zbyt dużej ilości paliwa do cylindra. Wtryskiwacz prawdopodobnie zacina się w pozycji otwartej i dochodzi do przelewania.
2. Zapalenie się kontrolki „check engine” na desce rozdzielnej, lub też innej sygnalizującej awarię.
3. Nierówna praca jednostki napędowej, czyli tzw. falowanie obrotów, które spowodowane jest przerwami w podawaniu paliwa do cylindra. Świadczy to o tym, że wtryskiwacz najprawdopodobniej zacina się w pozycji zamkniętej.
4. Pojawiające się problemy z uruchomieniem silnika, zarówno zimnego jak i ciepłego.
5. Problemy z gaśnięciem silnika na biegu jałowym.

Powyższe sygnały mogą występować grupowo, choć warto zachować czujność już przy pierwszych symptomach, wówczas jest szansa na to, że nie dojście do trwałego uszkodzenia układu wtryskowego.

Zabrudzone wtryskiwacze – jakie mogą być tego konsekwencje?

Pozornie taka błaha sprawa jak niewyczyszczone wtryskiwane, może dostarczyć nam sporo i to kosztowych problemów. Nie mówimy tu wcale o dyskomforcie w eksploatacji takiego samochodu, ale o potencjalnych awariach, a w tym przypadku jedna pociąga za sobą kolejną, za którymi idą już całkiem spore koszty.

W przypadku gdy dochodzi do kopcenia z naszego samochodu, co jest wynikiem przelewania wtryskiwacza, pojawia się problem emisji trujących substancji. Konserwacjami takiego obrotu sprawy nie jest jedynie powstawanie trującego smogu i zanieczyszczenie środowiska, ale również problem z zapchanym filtrem cząstek stałych i to problem kosztowy, bowiem wymiana tego podzespołu należy do jednych z najdroższych i najbardziej kłopotliwych.

Jeśli natomiast dochodzi do zawieszania się wtryskiwacza w pozycji otwartej, wówczas silnik reaguje drganiami i hałasem, co z kolei przedkłada się nie tylko na komfort jazdy, ale również na szybsze zużycie dwumasowego koła zamachowego. Mamy więc już drugi kosztowy element wyposażenia współczesnych diesli do wymiany.

Z kolei przy lejących wtryskiwaczach pojawia się problem spalania stukowego, które dosyć często prowadzi m.in. do wypalenia dziury w tłoku. A tego problemu nie da się już „załatać”.

W każdy z tych przypadków prawdopodobnie potrzebna będzie ich wymiana na nowe, co niestety wiąże się ze sporym wydatkiem, rzędu ok. 600 zł za sztukę, plus oczywiście koszty demontażu i montażu.

Pierwsze objawy uszkodzenia wtryskiwaczy – co robić?

Przy pierwszych objawach uszkodzenia wtryskiwaczy może zrobić dwie rzeczy: albo umawiamy się na wizytę do specjalistycznego warsztatu i oddajemy naszego auto w ręce mechaników, albo inwestujemy w profesjonalne środki do czyszczenia wtrysków i sami usuwamy problem. Jeśli wybieramy pierwszą opcję, to musimy liczyć się z kosztami rzędu kilkuset złotych. Taka specjalistyczna pomoc polega na tym, że mechanik podłączy układ zasilania naszego samochodu do specjalnej maszyny, w celu przepuszczenia przez układ płynnego środka czyszczącego.

Podobną czynność możemy przeprowadzić sami w swoim garażu, za znacznie mniejsze pieniądze, wystarczy zainwestować w dobry środek do czyszczenia wtrysków. W jaki środek do czyszczenia wtrysków warto zatem zainwestować?

K2 Diesel Dictum – skuteczny środek do czyszczenia wtrysków w samochodzie

Jednym z najbardziej znanych i najskuteczniejszych środków do czyszczenia wtryskiwaczy w samochodzie, dostępny na polskim rynku, jest K2 Diesel Dictum, który usuwa zanieczyszczenia, poprzez ich rozpuszczenie, z całego układu paliwowego, a nie tylko z wtryskiwaczy. Dodatkowo wyczyści pompę wysokiego ciśnienia wraz z całą listwą wtryskową.

K2 Diesel Dictum to środek, który przywraca pełną sprawność wtryskiwaczom, a zatem usuwa problem nadmiernego kopcenia, jak również nierównej pracy silnika. Co więcej, jest bezpieczny dla wszystkich elementów układu paliwowego i naprawdę niedrogi. Cena za jedno opakowanie – 0,5 l to ok. 28 zł.

Czyszczenie wtryskiwaczy w samochodzie za pomocą K2 Diesel Dictum – jak należy to robić?

Generalnie środek K2 Diesel Dictum można stosować na trzy sposoby:
1. Płyn wlewa się bezpośrednio do baku paliwa, pamiętając oczywiście o odpowiednich proporcjach. Jedno opakowanie K2 Diesel Dictum (o pojemności 0,5 l) przeznaczone jest na 60-80 l oleju napędowego. Aplikacja takiego płyn jest wyjątkowo prosta, wystarczy wlać go bezpośrednio do otworu paliwa.
2. Środek ten można również wlać do nowego filtra paliwa, jeszcze przed jego montażem. W tym celu warto sięgnąć po nieduży lejek, dzięki któremu znacznie usprawnimy cały proces. A zatem, najpierw wlewamy płyn do filtra, a następnie montujemy już filtr pod maską i podłączamy do niego przewody paliwowe. Jeśli nie czujemy się dobrze w wykonywaniu tego typu czynności, prace te zawsze możemy zlecić mechanikowi, co niestety będzie generowało dodatkowe koszty, ale za to mamy pewność, że zostaną one wykonane prawidłowo.
3. K2 Diesel Dictum stosuje się również w warsztatach samochodowych, gdzie podłącza się układ paliwowy bezpośrednio do puszki ze środkiem.

K2 Diesel Dictum to niezwykle skuteczny środek do czyszczenia wtrysków w samochodzie, dzięki któremu unikniemy kosztownych napraw poszczególnych podzespołów układu wtryskowego.

Jak zatem należy odpowiednio obchodzić się z systemem Common Rail, by zabezpieczyć go przed przedwczesnym uszkodzeniem?
1. Regularnie stosujmy środek K2 Diesel Dictum, wlewając go bezpośredni do baku – co najmniej raz w roku.
2. Tankujemy paliwo na sprawdzonych stacjach.
3. Jak najczęściej wymieniajmy filtr paliwa.

Artykuł powstał we współpracy ze sklepem Zadbanabryka, gdzie znajdziecie środek K2 Diesel Dictum – https://zadbanabryka.pl/k2-diesel-dictum-do-czyszczenia-wtryskow-500ml/

Wynajem samochodu na przeprowadzkę – o czym należy pamiętać

Wynajem samochodu na przeprowadzkę – o czym należy pamiętać

Czytaj również

Dodaj komentarz