Pierwszy samochód umożliwia kierowcy pełną swobodę przemieszczania się na co dzień. Dlatego zakup auta to nie lada wyzwanie, ponieważ należy od samego początku odpowiednio o niego dbać, aby był sprawny jak najdłużej. Wymiana bieżących usterek eksploatacyjnych czy kosmetyka wnętrza to konieczność. Jak zatem dobrze zadbać o swój pierwszy samochód i o czym warto pamiętać?
Na samym początku skupmy się na wyglądzie zewnętrznym samochodu. Z pewnością dbanie o karoserię oraz mycie powierzchni zapewni nam większą odporność auta na uszkodzenia i nadmierne zabrudzenia. Wpłynie to również korzystnie na sprzedaż samochodu w przyszłości – o wiele łatwiej będziemy mogli go sprzedać z korzyścią dla nas. Pojazd będzie lepiej się prezentował i wzbudzi większe zainteresowanie. Warto czyścić karoserie, felgi oraz podwozie, ale wszystko z umiarem. Zbyt częste i nadmierne mycie również nie jest korzystne. Samoobsługowa, czy automatyczna myjnia to jednak najszybsze rozwiązanie, gdzie można wypolerować oraz wywoskować powierzchnię samochodu przed kolejnymi warstwami brudu. W usuwaniu mniejszych zabrudzeń lub trudniej ścieralnych pomogą specjalistyczne produkty dostępne na rynku. Mają za zadanie ułatwić nam mycie naszego samochodu zarówno zewnątrz, jak i wewnątrz.
Odpowiedniej pielęgnacji wymaga również środek auta, aby móc zachować schludność i czystość we wnętrzu. Na pewno po zakupie samochodu warto wyprać tapicerkę oraz dobrze odkurzyć powierzchnie wraz z dywanikami i bagażnikiem. Zdecydowanie lepiej będzie nam się funkcjonowało w czystym i zadbanym aucie w trakcie jazdy. Zwróć uwagę na fotele, niezależnie od materiału, z którego zostały wykonane, powinny być traktowane specjalnymi preparatami do tego. Kokpit, czyli deska rozdzielcza dobrze, aby została oczyszczona z kurzu i pyłu, który nagromadził się podczas użytkowania. Na rynku mamy wiele produktów czyszczących, które chronią i nabłyszczają powierzchnie wewnątrz samochodu. Przestrzeń stanie się bardziej komfortowa dla Ciebie oraz pozostałych pasażerów.
Sam wygląd zewnętrzny i wewnętrzny nie wystarczy, aby poprawić jakość i komfort użytkowania samochodu. Przestrzegajmy terminu przeglądu technicznego, a także w razie awarii i usterek natychmiast udajmy się do warsztatu samochodowego celem naprawy. Dlatego w razie zauważenie jakichkolwiek nieprawidłowości, które pojawiły się w trakcie użytkowaniu, należy zwrócić się z tym do mechanika. Sprawdzi, w jakim stanie jest samochód oraz jak duża jest to awaria. Ignorowanie wszelkich niepokojących odgłosów czy defektów jest bez sensu – tylko pogarszamy sytuacje. Skutkuje to poważniejszymi i zarazem kosztownymi naprawami w przyszłości.
Wśród najczęstszych awarii, jakie możemy spotkać, są uszkodzenia układu hamulcowego, układu zawieszenia czy układu napędowego. Wiele części ulega mocnej eksploatacji, dlatego warto zapobiegać, aby nie doprowadzić do poważnych nieprawidłowości w danych podzespołach. Wiele elementów musi również często zostać poddanych regeneracji lub wyważeniu jak np. wyważanie wałów napędowych. Usterki w tym układzie są zazwyczaj pomijane lub niedostatecznie sprawdzane, na czym cierpi jednostka napędowa samochodu. Wśród stanu technicznego, powinniśmy sprawdzić również wszelkie oleje – silnikowy, chłodniczy, hamulcowy czy w skrzyni biegów oraz jakość filtrów (paliwa, oleju, powietrza).
źródło zdjęcia: freepik.com