Fakt prowadzenia samochodu po spożyciu alkoholu jest skrajnie niedopowiedzianym czynem narażającym na niebezpieczeństwo, a nawet śmierć nie tylko kierowce, ale także pasażerów za których kierowca jest odpowiedzialny. Zgodnie z zapisem artykułu zawartego w kodeksie wykroczeń, prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu może stanowić czyn zabroniony jako wykroczenie lub czyn zabroniony stanowiący przestępstwo. Wszystko uzależnione jest od zawartość alkoholu w organizmie osoby prowadzącej auto. Biorąc pod uwagę powyższe warto zakupić alkomat. Jaki alkomat wybrać? Rynek dysponuje różnymi możliwościami w tym zakresie.

Przed dokonaniem zakupu alkomatu koniecznie trzeba zadać sobie pytanie dotyczące tego, jak często będziemy z niego korzystać. Najtańsze urządzenie to koszt w granicach 130 zł, a o najdroższych lepiej nie mówić. Wszystko uzależnione jest od tego, jaką dokładnością pomiar ma się wyróżniać oraz jak często tego pomiaru będziemy dokonywać.

Każde urządzenie tego typu powinno być raz na 6 miesięcy oddane do producenta celem przeprowadzenia kalibracji. Działanie to kosztuje kilkadziesiąt złotych i jest przeprowadzane w celu zapewnienia gwarancji dokładności dokonywanych pomiarów. Rezygnacja z tego działania przyczynia się do faktu, w którym urządzenie staje się całkowicie bezużyteczne.

Alkomaty – który wybrać?

W sytuacji, w której nasz zamiar sprowadza się tylko do sporadycznego korzystania z alkomatu, to powinniśmy ograniczyć się do niedrogich urządzeń takich jak na przykład Alcoscent AL-2500X. Wydając niecałe 130 zł otrzymamy produkt, który zapewni nam dokładność pomiaru w granicy 0,1‰. Jeżeli natomiast pragniemy nabyć urządzenie, które umożliwi sprawdzenie poziomu trzeźwości większej liczby osób w krótkim czasie to wówczas warto przyjrzeć się urządzeniu AL-6000 Professional. Sprzęt ten w ciągu jednej minuty odczyta poziom trzeźwości nawet 10-ciu osobom.

Wymóg związany z oddawaniem alkomatu do kalibracji, może dla wielu osób stanowić istotny problem. W takiej sytuacji warto zainwestować w alkomat wyposażony w wymienny sensor. Przykładem takiego urządzenia jest wspomniany wcześniej AL-6000 Professional lub też AL-7000.

Dokładność pomiaru dokonywanego przez alkomat zależy w szczególności od temperatury otoczenia. Zdecydowana większość urządzeń przeznaczona jest do dokonywania pomiarów w temperaturze pokojowej. Gdy jest to dla nas niewystarczające warto zwrócić uwagę na alkomat AL-9000 Lite. Zapewnia on stałą gotowość do aktywności, nawet w niskich temperaturach. Jest trochę podobny do urządzenia wykorzystywanego przez służby policyjne. Dokładność pomiaru to 0,001 ‰. Koszt jest wysoki bo kształtuje się na poziomie około 600 zł.

Podkreślić należy fakt, że wynik określony przez alkomat nie zawsze jest wiarygodny. Ponadto może zostać podważony przez sąd. Na rynku są jednak urządzenia, których dokładność jest tak wysoka, że mogą one stanowić dowód przed sądem. Przykładem takiego urządzenia jest FC-20 KIT. Koszt to już 4000 zł.

Alkomaty – eksploatacja

Tak jak to już zostało wspomniane, dla zachowania wysokiej precyzji działania, alkomaty muszą być oddawana raz na 6 miesięcy do kalibracji. Gdy produkt jest w okresie gwarancji, takie działania są często darmowe, późnej koszt ten kształtuje się w granicach 70 zł. Co więcej, pamiętać należy o unikaniu obciążania urządzenia zbyt dużą ilością pomiarów w krótkim czasie.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here