Każdy posiadacz pojazdu mechanicznego musi pamiętać o obowiązku zmiany opon dwa razy w roku, czyli w sezonie letnim oraz zimowym. Wiąże się to z tym, że opony produkowane są w dwóch wariantach: zimowe oraz letnie. Bezpieczeństwo jazdy jest najważniejszym aspektem i każdy kierowca powinien dostosować się do pory roku i posiadać odpowiednie opony. W momencie, gdy zdejmujemy opony w celu wymiany, należy je odpowiednio zabezpieczyć, aby przetrzymać je na kolejny sezon. Wielu kierowców nie wie, jak należy odpowiednio to zrobić, a błędy jakie z tego wynikają, mogą przyczynić się do zniszczenia opon co skutkuje ich bezużytnością w przyszłości. Na rynku można znaleźć wiele firm, które oferują możliwość przechowania opon i kół, jednak trzeba mieć na uwadze, że wiąże się to z opłatą za taką usługę. Od tego, jak przechowywać należy opony, zależy to, czy są to same opony, czy może koła z felgami. Na co trzeba zwrócić uwagę?

Przechowywanie samych opon

Pierwsza rzecz, jaką należy bezwzględnie zrobić to porządnie umyć opony i wyczyścić bieżnik. W przypadku samych opon występuje ryzyko, że opony luzem mogą się delikatnie odkształcić, co będzie odczuwalne podczas jazdy poprzez lekkie wibracje kierownicy. Aby tego uniknąć, najlepiej jest zdjęte opony ułożyć na sztorc. Dzięki temu opony nie odkształcają się, ponieważ ich waga nie jest tak duża, aby przełamać ich sztywność. Mimo wszystko, aby mieć pewność, że z oponami będzie wszystko w porządku, zaleca się co jakiś czas obrócić je o 90 stopni. Można też przechowywać opony, kładąc je pojedynczo na boku, co jednak wiąże się z potrzebą większej ilości miejsca. Duży plus tego jest taki, że w tym przypadku opony nie mają możliwości, aby się odkształcić i nie trzeba ich obracać. Opony najlepiej jest włożyć do worków i w nich przechowywać je cały sezon.

Przechowywanie opon z felgami

W przypadku gdy chcemy przechować opony z felgami, możemy zrobić to na dowolny sposób. Felgi powodują stałe utrzymanie się kształtu opony i nie ma w takim przypadku ryzyka na odkształcenie się ich. Najlepszym sposobem jest, aby koła w takim przypadku zawiesić na hakach lub na stojakach, które dostępne są w wielu sklepach. Można oczywiście położyć je na boku jedna obok drugiej. W takim przypadku, aby uniknąć ocierania się opon, jeśli pakowane są razem, należy rozdzielić je kawałkiem tektury. Przed schowaniem opon z felgami również trzeba pamiętać, że opony i felgi trzeba dokładnie wyczyścić.

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here