Jak uruchomić auto za pomocą kabli rozruchowych? Samochody powinny być ustawione obok siebie, tak aby kable mogły sięgnąć z jednego do drugiego auta. W samochodzie, od którego będziemy korzystać z prądu uruchamiamy silnik. Pamiętać należy o tym, że silnik uruchamiamy dopiero wówczas kiedy przewody są prawidłowo podłączone w obu pojazdach. Przy uruchamianiu wadliwego auta warto zadbać o utrzymanie w działającym samochodzie obrotów silnika na poziomie 1500 obrotów na minutę. To przyczyni się do faktu, w którym alternator będzie ładował akumulator w działającym pojeździe. Unikniemy dzięki temu niebezpieczeństwa pojawienia się zdarzenia, w którym padnie bateria.

Bardzo ważną kwestią jest sprawdzenie, czy klemy akumulatorów są czyste. Jest to ważny aspekt, gdyż zanieczyszczenia będą znacznie utrudniały przepływ prądu przez przewody rozruchowe. W odniesieniu do samochodu, który korzysta z pomocy koniecznie należy się upewnić, czy wszystkie odbiorniki prądu, w szczególności światła, są wyłączone.

Kable rozruchowe – w jaki sposób podłączyć?

Należy tutaj zachować właściwą kolejność związaną z podłączeniem kabli. Ważna jest także ostrożność podczas określonej czynności. Gdy otworzymy maski obu pojazdów w pierwszej kolejności dokonujemy łączenia przewodu dodatniego (czerwony) z klemą akumulatora, która oznaczona jest znakiem dodatnim w działającym aucie. Pamiętać należy o tym, żeby drugi koniec kabla nie połączył się z jakąś metalową częścią, ponieważ pojawi się zwarcie. Musimy podłączyć go do dodatniego bieguna baterii, która jest rozładowana. W dalszym aspekcie końcówkę ujemnego kabla (kolor czarny) należy zacisnąć na ujemnym biegunie działającego akumulatora. Natomiast drugi koniec połączony powinien zostać z tak zwaną masą. Zahaczamy go więc na jakiejś metalowej części pod maską niesprawnego samochodu. Dla przykładu może to być brzeg blachy, która znajduje się w komorze silnika. Pamiętać należy aby nie wykorzystywać do tego celu karoserii, ponieważ możemy doprowadzić do uszkodzenia lakieru.

Gdy podłączenie kabli rozruchowych nie przynosi rezultatów?

Po prawidłowym podłączeniu przewodów przystępujemy do uruchomienia silnika w samochodzie, który dysponuje sprawnym akumulatorem. W sytuacji gdy, drugi z wymienionych jest rozładowany całkowicie, to silnik powinien pracować przez kilka minut. Podkreślić należy fakt, że im kable są bardziej grube, tym szybciej przebiega proces ładowania pustego akumulatora. Tak jak to zostało już podkreślone, warto utrzymać obroty silnika w sprawnym pojeździe na granicy około 1500 obrotów na minutę. Po tym działaniu przystępujemy do uruchomienia silnika. Kręcimy rozrusznikiem 10-15 sekund. Podejmujemy takie działanie co kilka minut. Piąta albo szósta próba związana z uruchomieniem silnika powinna skłonić nas do rezygnacji z takiego działania. W tej sytuacji powinniśmy wyjąć niesprawny akumulator i spróbować naładować go prostownikiem lub wykonać telefon do pomocy drogowej. Podkreślić należy fakt, że kable rozruchowe należy odłączyć odwrotnie niż zostały one podłączone. W pierwszej kolejności zdejmujemy końcówkę z minusa z akumulatora sprawnego samochodu, a następnie z plusa.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here