Sprawdzenie przepiegu auta – podstawowe metody

Najprostsza metoda jest oparta na zwyczajnej obserwacji. Przed zakupem samochodu powinniśmy w sposób bardzo szczegółowo obejrzeć jego wnętrze. Dzięki temu zaobserwujemy czy auto nie nosi żadnych śladów związanych z nadmiernym zużyciem. Należy zwrócić uwagę na takie elementy jak wytarta kierownica, powycierane przyciski na konsoli centralnej albo na drzwiach, zniszczona gałka służąca do zmiany biegów. Gdy zauważymy takie elementy, to możemy mieć pewność że samochód pokonał już duży dystans. Szukając śladu zaniżonego przebiegu, należy w sposób dokładny obejrzeć wskazane wyżej aspekty. Jednakże wytarta kierownica nie musi dyskwalifikować auta. Praktyka pokazuje jednak, ze opisana wyżej technika przynosi rezultat w przypadku starszych aut, w których osobie sprzedającej nie opłaca się już dokonywać wymiany wszystkich zniszczonych elementów.

Bardzo często, wyspecjalizowani w swoim działaniu handlarze aut nie przeprowadzają zabiegu związanego z wymontowaniem i kręceniem zegara. Instalują natomiast wcześniej przygotowany zestaw. Łatwo możemy dostrzec fakt, że zegar był już wymieniany. O określonym fakcie świadczy nadmiernie wypolerowana obudowa oraz ślady po działaniu śrubokrętem na sąsiadujących plastikach. W związku z tym, w tym aspekcie sprawdzi się nasza skrupulatność oraz dokładność. Warto zwracać uwagę nawet na najdrobniejsze szczegóły. Nasza czujność powinna być wyostrzona, kiedy zauważymy że fotel nosi ślady znacznego zużycia, a kierownica wygląda jak nowa. Jednakże w nowszych samochodach, w których wnętrze niejednokrotnie jest profesjonalnie odnowione, znacznie trudniej zauważyć, że coś jest nie tak.

Zawsze jednak znajdzie się sposób. Możemy sprawdzić jakim wyposażeniem dysponował samochód, gdy opuszczał salon sprzedaży. W takich sytuacjach na jaw wychodzą rożne braki oraz przeróbki. Warto w tym aspekcie obejrzeć kilka egzemplarzy należących do danego modelu.

Na czym polega profesjonalna metoda sprawdzenia przebiegu auta?

Opisane metody są jednak sposobami bardzo niewiarygodnymi. Możemy uzyskać pewność co do przebiegu i skorzystać z usługi jego profesjonalnego sprawdzenia. Czasami warto zainwestować kilkaset złotych. Profesjonalna technika oceny przebiegu auta polega między innymi na sprawdzeniu kolejnych sterowników: skrzyni biegów, silnika, a także radia. W tych elementach zapisywany jest przebieg samochodu w czasie rożnych faz jego eksploatacji.

Wymienione sterowniki zapisują bowiem każde wprawienie w ruch silnika czy też uzupełnienie poziomu oleju. Mając odpowiednią wiedzę oraz dobre oprogramowanie, wykorzystując zmienne zapisane w pamięci sterowników, mechaniki jest w stanie umiejętnie określić dokładny przebieg określonego samochodu.

Warto zastosować także prostą metodę polegająca na odczytaniu przebiegu widniejącego na zegarze oraz czasu roboczogodzin silnika ze sterownika i podzieleniu tych wartości przez siebie. Uzyskamy wówczas średnią prędkość poruszania się samochodem. W sytuacji, gdy uzyskamy bardzo niski rezultat, możemy podejrzewać że liczba kilometrów została zaniżona.

2 KOMENTARZE

  1. Dobrze, że prawnie zabierają się za tych co te liczniki kręcą. Nowe przepisy, obowiązujące od 25 maja 2019 roku powodują, że nie trzeba nikomu udowadniać oszustwa. Sam fakt ingerencji we wskazania licznika jest już przestępstwem. Tak jak nie wolno przerabiać żadnych dokumentów bez względu na cel, tak nie wolno teraz zmieniać wskazań licznika samochodu. I przestępstwo popełnia nie tylko ten, co licznik przekręca, ale także ten kto takie zmiany zleca.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here