Jak obliczyć zużycie paliwa?
07 October 2018

Jak obliczyć zużycie paliwa?

Bartłomiej Witkowski

Decyzja o zakupie takiego a nie innego modelu samochodu często jest uzależniona od potencjalnych kosztów jego utrzymania, między innymi od apetytu na paliwo. Kiedy już zakupimy upatrzony egzemplarz, możemy być ciekawi, czy producent lub sprzedawca opisał zużycie paliwa zgodne ze stanem faktycznym. Poza tym zdarza się, że ktoś prosi nas o to, żeby gdzieś go zawieźć a później chce się rozliczyć za zużyte paliwo. Albo jedziemy na wakacje większą grupą i chcemy podzielić się kosztami podróży. Jak obliczyć zużycie paliwa?

Wskazanie komputera

Większość współczesnych modeli samochodów jest wyposażona w komputer pokładowy, który posiada funkcję pomiaru zużycia paliwa. Może wskazywać zużycie chwilowe, albo na jakimś konkretnym dystansie. Jak odczytywać wskazania komputera? Jeżeli na przykład chcemy sprawdzić, jakie jest średnie zużycie paliwa na 100 km, podczas codziennego użytkowania samochodu, na przykład przez miesiąc, trzeba wyzerować licznik kilometrów i po miesiącu sprawdzić jakie było średnie zużycie paliwa. Albo jeśli jedziemy w dłuższą trasę, można również wyzerować licznik i wtedy pod koniec trasy okaże się, jakie jest średnie zużycie podczas jazdy poza miastem. W ten sposób możemy na podstawie wskazań komputera zorientować się jakie jest zapotrzebowanie naszego samochodu na paliwo w różnych warunkach użytkowania.

Obliczanie na podstawie tankowania

Innym sposobem na sprawdzenie i dokładne obliczenie średniego spalania pojazdu na kalkulatorze spalania w skali 100 km, jest tak zwana kontrola od tankowania do tankowania. Wymaga to jednak tankowania za każdym razem do pełna. Po zatankowaniu do pełna zerujemy licznik kilometrów. Po przejechaniu dłuższego dystansu, na przykład 500 kilometrów, ponownie jedziemy na stację benzynową i znów tankujemy do pełna. Następnie sprawdzamy ilość paliwa, jaka zmieściła się do baku. Ilość litrów dzielimy przez jedną setną przejechanych kilometrów. Czyli jeśli przejechaliśmy 500 km, a zatankowaliśmy 35 litrów, to dzielimy 35 przez 5 i wychodzi nam, że samochód średnio spalił 7 litrów na 100 kilometrów. Bardzo często wykonany w ten sposób pomiar pokrywa się ze wskazaniami komputera.

Jeżeli w ten sposób mierzymy spalanie LPG, to warto za każdym razem tankować na tej samej stacji, gdyż każdy dystrybutor gazu ma ustawiony inny poziom ciśnienia, przy którym zatrzymuje tankowanie.


Sprawdź również wymiana oleju w renault laguna 2

LPG kontra diesel – co się bardziej opłaca?

LPG kontra diesel – co się bardziej opłaca?

Czytaj również

Dodaj komentarz