Jak długo należy ładować akumulator?
14 February 2019

Jak długo należy ładować akumulator?

Bartłomiej Witkowski

Za prawidłowe funkcjonowanie naszego auta odpowiadają dwa elementy, a mianowicie alternator oraz akumulator. Wysokie temperatury nie są wskazane szczególnie w przypadku pierwszego z wymienionych. Działanie wyższych temperatur może doprowadzić do usterki łożysk, stabilizatora napięcia, a ponadto diod prostowniczych. Ponadto, niedoładowany akumulator, szczególnie w odniesieniu do nowych pojazdów może doprowadzić do przeróżnych problemów, takich jak złe działanie szyb sterowanych elektrycznie, a nawet dotyczące sterowania silnikiem. Podkreślić należy fakt, że odpowiednie napięcie ładowania, biorąc pod uwagę ilość uruchomionych odbiorników prądu w samochodzie, powinno kształtować się w granicach 13,5-14,5V. Napięcie poniżej określonego poziomu będzie skutkowało rozładowaniem akumulatora. Natomiast, gdy napięcie będzie wyższe możemy doprowadzić do jego „zagotowania”. W odniesieniu do zdecydowanej większości kasowych akumulatorów już przy wielkości 14,6 V mogą pojawić się uszkodzenia i problemy. Skutkuje to aktywowaniem się procesu odpadania masy czynnej z umieszczonych w kwasie płyt.

Bardzo dobrym rozwiązaniem jest czasowe doładowywanie akumulatora, szczególnie w sytuacji eksploatacji samochodu na krótkich odcinkach, gdyż to wówczas dochodzi do dużego obciążenia układu elektrycznego.

Jakim prądem ładować akumulator?

O zwykłym ładowaniu akumulatora kwasowego można napisać książkę. Wiedzą o tym bardzo dobrze studenci elektromechaniki. Na szczęście do zwykłego użytkowania auta, taka wiedza nie jest potrzebna. Jedyne co trzeba zrobić, to zapamiętanie kilku podstawowych zasad. Podstawowy aspekt dotyczący ładowania akumulatorów zawarty jest w instrukcji obsługi. Mówi on o tym, ze natężenie prądu, jakim powinniśmy ładować baterie nie może przekraczać 1/10 jej pojemności. W związku z tym, w przypadku gdy mamy do czynienia z akumulatorem o pojemności 85 Ah, to wówczas natężenie prądu powinno kształtować się na maksymalnym poziomie wynoszącym 8,5A.

Jak długo należy ładować akumulator?

W przypadku natężenia prądu na poziomie 8,5A, teoretycznie po 10 h ładowania bateria powinna zostać naładowana do wielkości maksymalnej. Podkreślić należy jednak fakt, ze im niższe natężenie ładowania, tym jest korzystniej. W związku z tym, gdy zmniejszymy natężenie prądu na przykład do poziomu 4A to pełne ładowanie akumulatora uzyskamy po 20 godzinach.
Gdy podejmiemy decyzję o doładowywaniu akumulatora najlepiej czynić do wykorzystując „mały prąd”, którego natężenie mieści się w granicach od 2 do 4A. Czynność ta pochłonie trochę więcej czasu, jednakże nie wpłynie w sposób drastyczny na funkcjonowania baterii.

Ile zatem powinien wynosić optymalny czas ładowania akumulatora? Gdy zastosujemy wartości graniczne, a więc natężenie bliskie 1/10 pojemności akumulatora, to czas ładowania nie może przekroczyć 10 godzin. W sytuacji, w której ładujemy akumulator z wykorzystaniem „małego prądu” (poniżej 2A) czas ładowania nie ma już takiego znaczenia. Wówczas akumulator nie ucierpi nawet, gdy czas ładowania będzie wynosił dobę. Ważny jest jednak tutaj fakt kontrolowania temperatury, która nie może przekroczyć wartości 45 stopni Celsjusza.

Jak obliczyć zużycie paliwa?

Jak obliczyć zużycie paliwa?

Czytaj również

Dodaj komentarz