Ubezpieczenie samochodu to bardzo ważna kwestia. Z podstawowych ubezpieczeń można wyróżnić OC i AC. Jak w przypadku pierwszego ubezpieczenia OC jest ono obowiązkowe, tak w przypadku AC nie ma konieczności wykupywania go i jest ono dobrowolne. Ubezpieczenie ma za zadanie chronić nas finansowo w przypadku wypadku.

Ile kosztuje ubezpieczenie OC?

W przypadku tego ubezpieczenia wysokość składki ma zależność od wielu czynników. Mimo że warunki ubezpieczenia OC są regulowane ustawą, jego koszta mogą bardzo się różnić w zależności od firmy, w jakiej jest kupowane. Podstawowe czynniki, jakie są brane pod uwagę przy wyliczaniu składki to wszystkie informacje, które oceniają możliwość spowodowania wypadku samochodowego przez kierowcę. Najczęściej są to

  • wiek właściciela samochodu lub właścicieli, jeśli auto należy do więcej niż jednej osoby;
  • cała historia szkód właściciela auta, lub właścicieli;
  • ile lat dana osoba posiada prawo jazdy i przez jaki czas kupowała ubezpieczenie samochodu;
  • miejsce zamieszkania i użytkowania samochodu.

Dodatkowe aspekty, jakie są brane pod uwagę to również stan cywilny właściciela auta, ilość dzieci oraz dane o samochodzie takie jak model, marka, przebieg oraz pojemność silnika.

Finalne koszta, jakie trzeba będzie ponieść, aby ubezpieczenie wykupić, mogą się bardzo różnić. Jeden kierowca, szukając ubezpieczenia OC dla swojego samochodu, może znaleźć oferty od 500 złotych do nawet kwoty 1400 złotych.

Ile kosztuje ubezpieczenie AC?

Mimo że jest to ubezpieczenie dobrowolne, warto jest jednak je wykupić, ponieważ gwarantuje ono wypłacenie ubezpieczenia w przypadku gdy to kierowca ubezpieczonego pojazdu spowoduje wypadek czy na przykład, gdy samochód zostanie skradziony. Ubezpieczenie AC tak samo, jak w przypadku OC może różnić się cenowo w zależności od pojazdu i firmy, w jakiej ma być ubezpieczony. W tym przypadku to firma ubezpieczeniowa narzuca zarówno wysokość kwoty, jaką trzeba zapłacić za ubezpieczenie, jak i zakres ubezpieczenia oraz wypłaconego odszkodowania. Niektórzy myślą, że im więcej zapłacimy za ubezpieczenie autocasco, tym więcej otrzymamy odszkodowania. Jest to bardzo mylna teoria, ponieważ w praktyce okazuje się, że porównując dwie oferty, które znacznie różnią się ceną, mają podobne zapisy odnośnie do zakresu ubezpieczenia i kwot odszkodowań. Średnio przyjmuje się, że końcowa cena, jaką trzeba zapłacić za AC, jest przybliżona do kilku procent wartości ubezpieczanego samochodu.

2 KOMENTARZE

  1. zależy przede wszystkim jak sobie poszukamy bo różnice są olbrzymie nawet kilkaset procent dobrze to widać w aplikacji Kupdirect z Google Play gdzie skanujesz tylko kod z dowodu i w 5 sek masz porównanie składek a w 40 sek polisę na mailu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here