Transport pojazdów i towarów za pomocą lawety może stanowić bardzo intratne zajęcie. Dlatego zakup lawety jest opłacalnym wydatkiem, ale powinien być realizowany z głową. Zanim się za niego zabierzemy, warto upewnić się jakiej dokładnie przyczepy transportowej potrzebujemy, jakie są rodzaje i przeznaczenie lawet oraz gdzie i w jakiej cenie możemy ją zakupić.

Do czego służy laweta

Lawety to specjalne przyczepy, które przystosowane są do transportu pojazdów. Pod tą samą nazwą sprzedaje się również autolawety, czyli pojazdy spełniające tę samą funkcję, w których platforma transportowa umieszczona jest na podwoziu. W celach komercyjnych lawety wykorzystuje się w firmach oferujących pomoc drogową oraz w branży transportowej. Najczęściej przewozi się nimi pojazdy uszkodzone lub takie, które z innych powodów nie mogą samodzielnie poruszać się po drodze (np. nowe, ale niezarejestrowane lub nieposiadające ważnego przeglądu). Laweta różni się od innych przyczep i pojazdów transportowych nie tylko zastosowaniem, ale też parametrami. Aby urządzenia takie mogły spełniać swoją funkcję, muszą być odpowiednich wymiarów, a ich DMC (Dopuszczalna Masa Całkowita) nie może być mniejszy nisz dwie tony.

Lawety – rodzaje

Zasadniczo lawety można podzielić na cztery rodzaje: lawety z platformą, lawety ze zintegrowanymi najazdami, lawety łańcuchowo – hakowe oraz lawety z windą. Każda z nich ma trochę inną budowę i zastosowanie. Najpopularniejsze są lawety z platformą. Najczęściej spotykane w pomocy drogowej, sprawdzają się w transporcie aut uszkodzonych i powypadkowych oraz w innym transporcie gabarytowym (np. łodzi). Ich zaletą jest hydrauliczne sterowanie, które ułatwia wprowadzenie i wyprowadzenie przewożonego pojazdu. Lawety z najazdami popularne są w transporcie ciężarówek i busów. Posiadają dodatkowe osie zapewniające stabilizację. Lawety łańcuchowo – hakowe ze względu na sposób mocowania, służą głównie do transportu aut na złomowisko. Lawety windowe mają podobny sposób mocowania co łańcuchowo – hakowe, jednak zamiast łańcucha stosuje się w nich specjalne metalowe jarzmo, które niweluje ryzyko uszkodzenia pojazdu. Dzięki temu mają szersze zastosowanie.

Gdzie kupić lawetę

Zakupu lawety można dokonać u producentów lub dystrybutorów takich maszyn, jednak aby zapewnić sobie szerszy wybór łatwiej będzie użyć internetu. W wyszukiwarce pod hasłem typu ogłoszenia sprzedam, kupię lawetę znajdziemy wiele ciekawych propozycji. Na szczególną uwagę zasługują portale ogłoszeniowe, które w jednym miejscu skupiają oferty wielu różnych firm i osób prywatnych, gwarantując przy tym bezpieczeństwo zakupu. Jednym z najszybciej rozwijających się serwisów ogłoszeniowych jest Pokato.pl. Portal ten posiada bardzo wygodne narzędzia wyszukiwania oraz wyjątkowo czytelną wersję mobilną.

Ile kosztuje laweta

W zależności od wielkości i rodzaju lawety należy liczyć się z wydatkiem od 10 do 25 tys. złotych (lub 90 tys. w przypadku autolawety). Dokonując zakupu, trzeba zwracać uwagę na parametry urządzeń, a także wyposażenie, które powinno składać się co najmniej z lamp roboczych i ostrzegawczych, wciągarki i pasów zabezpieczających. Dodatkowo korzystając z serwisów typu Pokato.pl, możemy liczyć na szeroką rozpiętość cenową, można więc dopasować oferty do naszych możliwości. Jest to istotny czynnik, ponieważ kupno lawety jest niemałym wydatkiem. Biorąc pod uwagę wszystkie opisane kwestie i dokonując w związku z tym świadomego wyboru, mamy pewność, że zakupiony sprzęt będzie dobrze dopasowany do naszych potrzeb, a zakup zaowocuje przyszłym zyskiem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here