Czy skuter dla nastolatka to dobry pomysł?
20 January 2021

Czy skuter dla nastolatka to dobry pomysł?

Bartłomiej Witkowski

Skuter to pierwszy pojazd silnikowy, który może legalnie prowadzić dorastający młody człowiek. Jest to pojazd ekonomiczny i niedrogi, a dzięki blokadzie szybkości powinien też być dość bezpieczny. Czy jednak na pewno zakup skutera dla nastolatka to dobry pomysł?

  1. Czym jest skuter?
  2. Kto może na nim jeździć?
  3. Przesłanki dla zakupu skutera
  4. Czy skuter jest odpowiednim środkiem transportu dla młodego człowieka?  

Gdy robi się ciepło, ulice polskich miast i miasteczek wypełniają rowerzyści – i coraz częściej także użytkownicy skuterów. Nawet dorośli chętnie korzystają z tych małych silnikowych pojazdów, które nie mają może dużo mocy, ale są bardzo dobrą alternatywą dla stojących w wiecznych korkach samochodów.

Czym jest skuter?

Pojęcie skutera nie funkcjonuje w polskim ustawodawstwie – to jedynie nazwa zwyczajowa, która określa pojazd zwany oficjalnie motorowerem. Jego definicja mówi, że jest to „pojazd jedno lub wielośladowy, wyposażony w silnik spalinowy o pojemności skokowej nie wyższej niż 50 cm3 albo silnik elektryczny, którego moc nie przekracza 4kW”. Od motocyklu różni zatem skuter pojemność silnika. Pojazd taki nie powinien móc poruszać się szybciej, niż 45 km/h.

Kto może na nim jeździć?

To, kto może jeździć na skuterze/motorowerze, reguluje ustawa ze stycznia 2013 roku. Od czasu jej wprowadzenia w celu legalnego użytkowania tego pojazdu należy uzyskać prawo jazdy kategorii AM. Do egzaminu można przystąpić już od 14 roku życia po wykonaniu obowiązkowego kursu. Przyszły kierowca dowiaduje się na nim o przepisach ruchu drogowego, o podstawach prowadzenia skutera oraz o tym, jak udzielać pierwszej pomocy. Na egzaminie należy wykazać umiejętności jazdy slalomem, ruszania na wzniesieniu oraz jazdy w ruchu miejskim.

Dorośli mogą zdobyć uprawnienia znacznie łatwiej, niż nastolatki. Wystarczy, że posiadają prawo jazdy na dowolny inny pojazd, np. na motocykl lub samochód. Osoby, które przed 19 stycznia 2013 roku ukończyły 18 lat, w ogóle nie muszą posiadać żadnych uprawnień do prowadzenia pojazdów, by legalnie zasiadać za kierownicą skutera.

Przesłanki dla zakupu skutera

Decyzja o zakupie skutera dla swojego dziecka może nie być łatwa. Z jednej strony obawiamy się o jego bezpieczeństwo – będzie przecież czynnie uczestniczył w ruchu drogowym, choć z dość niewielką prędkością. Z drugiej jednak strony presję na rodzicu wywiera sam nastolatek, dla którego skuter jest sposobem na realizację potrzeby wolności i niezależności, tak istotną na tym etapie rozwoju. Dla niektórych rodzin, np. mieszkających na wsi lub w miejscach, gdzie komunikacja publiczna jest marnej jakości, skuter może być jedynym środkiem transportu dla młodego człowieka. Jeśli to nas jeszcze nie przekonało, warto pamiętać, że jazda skuterem jest dobrym sposobem na w miarę bezpieczne zapoznanie się z zasadami ruchu drogowego, co przyda się bardzo w późniejszym czasie, gdy nastolatek zasiądzie za sterami dużo szybszych maszyn.

Czy skuter jest odpowiednim środkiem transportu dla młodego człowieka?

Odpowiedź na zadane w podtytule pytanie brzmi: tak, ale pod warunkiem zachowania odpowiednich środków ostrożności. Oczywiście Internet zalewa fala filmików, w których nieodpowiedzialni młodzi kierowcy jeżdżą środkiem drogi, wymuszają pierwszeństwo i generalnie nie odnajdują się za bardzo w ruchu drogowym. Może to zniechęcić nas do zakupu skutera dla swojego dziecka, ale sami najlepiej wiemy, czy możemy mu w tej kwestii zaufać. Jeżeli wpoimy mu, że noszenie kasku motocyklowego to absolutna konieczność, a popisywanie się na drodze wcale nie zjedna mu nowych kolegów – to poruszający się wolno i z boku szosy skuter będzie jednym z najbezpieczniejszych środków transportu, jaki możemy mu zapewnić.

Oznaczenia i kody tablic rejestracyjnych w Polsce

Czytaj również

Dodaj komentarz