W większości miast coraz częściej możemy znaleźć wypożyczalnie samochodów, a wszystko to za sprawą tego, że wiele osób potrzebuje zachować mobilność, gdy zostali pozbawieni pojazdu lub nie mają własnego środka transportu. Ponadto samochody z wypożyczalni sprawdzają się podczas specjalnych okazji oraz uroczystości. Zastanawiasz się, co należy zrobić, aby wynająć auto z wypożyczalni? Wszelkie wskazówki otrzymasz, czytając nasz poniższy artykuł.

Przepisy a wynajem samochodu

Podczas wypożyczenia samochodu, wynajmujący musi spełniać określone kryteria związane z przepisami drogowymi. Oczywiście pierwszą z nich jest posiadanie ważnego prawa jazdy. Wypożyczalnie przestrzegają tych zasad, dlatego z pewnością osoby nieuprawnione nie będą mogły wynająć samochodu, a następnie poruszać się nim po drodze. Po prostu jest to nielegalne, dlatego nie mamy takiej możliwości.

W przypadku wynajmu większych pojazdów jak busów lub samochodów dostawczych, aut z przyczepą czy samochodów o poszczególnej dopuszczalnej masie całkowitej, będziemy potrzebować odpowiednich uprawnień wynikających z posiadania prawa jazdy o danej kategorii. Podczas wynajmu samochodu musimy również przedstawić wybrany dokument tożsamości, może być to dowód lub paszport. Inaczej w przypadku wynajmu firm, które muszą okazać dodatkowe dokumenty.

Wynajem samochodu – warunki

W trakcie wynajmu samochodu z wypożyczalni możemy spotkać się z określonymi warunkami, które należy spełnić, aby wypożyczyć samochód. Oprócz wszystkich kwestii formalnych związanych z dokumentami, mamy także zapisy o dopuszczalnym wieku kierowcy, sposobie płatności czy limicie kilometrów lub kaucji zwrotnej. W większości przypadkach wypożyczalnie same określają niezbędne wymagania. Do kilku z nich należy:

  • Dolna granica wieku wynajmującego – zazwyczaj 21 lat (niekiedy określa się także nawet i 24. rok życia) oraz minimum roczne doświadczenie.
  • Górna granica wieku wynajmującego – raczej nie spotkamy się z tym zapisem w większości wypożyczalniach, ale niektóre z nich stosują się do tego wymogu.
  • Wpłata określonej kaucji zwrotnej lub zablokowanie środków na koncie. Kaucja zwrotna zostaje zwrócona na konto po okresie wynajmowania.
  • Zatankowanie samochodu do pełna w momencie oddania pojazdu.
  • Gdy wynajmującym jest firma – potrzebne będzie zaświadczenie o działalności gospodarczej, zaświadczenie NIP/REGON, czy KRS.
  • Prawo jazdy międzynarodowe, gdy wynajmującym jest osoba spoza Europy.
  • Limit kilometrów, który ustalany jest podczas wynajmu. Oznacza liczbę kilometrów, których nie możemy przekroczyć w ciągu dnia lub całego okresu wynajmowania.

Rodzaje wynajmu w wypożyczalni

Do najpopularniejszych rodzajów wynajmu samochodów możemy zaliczyć:

  • krótkoterminowy – do miesiąca,
  • średnioterminowy – od miesiąca do 24 miesięcy,
  • długoterminowy – (niekiedy od 12 miesięcy), od 24 miesięcy do nawet 5 lat.

Czas wynajmu i jego rodzaju jest określany indywidualnie według zasad i regulaminu wybranej wypożyczalni. Najczęściej osoby, które wynajmują samochód, decydują się na długoterminowe wypożyczenie. Wszystko za sprawą tego, że wychodzi to znacznie korzystniejszej pod względem kosztów, ale także wygody. Dlatego wynajem długoterminowy Warszawa będzie najlepszym rozwiązaniem. Będziesz mieć do dyspozycji pojazd, który prezentuje się świetnie, a także posiada odpowiednie funkcje i pakiety, ułatwiające jazdę oraz bezpieczeństwo.

 

źródło zdjęcia: freepik.com