Przymierzasz się do zakupu auta? W związku z tym, że taka decyzja podejmowana jest na co najmniej kilka lat, powinna być przemyślana. Zanim więc dokonasz wyboru, zwróć uwagę na kilka istotnych kwestii. Poniżej znajdziesz cenne wskazówki, które pomogą w podjęciu słusznej decyzji.
Nabycie samochodu to poważna inwestycja finansowa – niezależnie od tego, czy pojazd pochodzi z salonu, czy jest autem używanym. Zakup pod wpływem chwili nie jest rozsądnym rozwiązaniem, ponieważ emocje nie są dobrym doradcą. Przed dokonaniem wyboru warto zatem zadać sobie kilka pytań, które ułatwią podjęcie ostatecznej decyzji.
Pierwszym krokiem jest oszacowanie budżetu. Zastanów się, ile pieniędzy masz do dyspozycji i jaką część chcesz wydać na zakup pojazdu. Jeśli będziesz znać swój budżetowy limit, łatwiej będzie ci podjąć decyzję, co do konkretnego modelu samochodu.
Zastanów się nad pochodzeniem auta: czy ma to być pojazd fabrycznie nowy, czy używany – od osoby prywatnej lub z salonu samochodowego. Mając taką informację, łatwiej będzie ci dotrzeć do wymarzonego pojazdu –bez zbędnej straty czasu.
Odpowiedz sobie na pytanie o rodzaj silnika: ma to być silnik spalinowy, a może hybryda? Warto zatem sprecyzować swoje oczekiwania, a jednocześnie określić sposób wykorzystywania pojazdu.
Jeżeli często jeździsz po mieście, hybryda będzie bardziej ekonomicznym rozwiązaniem – mimo nieco większej inwestycji na start. Jeśli potrzebujesz auta do jazdy w dalekie trasy, rozważ samochód z silnikiem spalinowym.
Podejmij decyzję, w jaki sposób chcesz sfinansować zakup auta: za gotówkę czy na kredyt? Oba rozwiązania mają swoje zalety, ale wszystko zależy od twoich potrzeb i możliwości finansowych.
Nawet jeśli dysponujesz większą gotówką, możesz pomyśleć o skorzystaniu z zewnętrznego finansowania. W tym przypadku dobrą opcją będzie tzw. kredyt 50 50, w którym wkład własny wynosi 50%, a pozostałą część finansowania spłaca się po 12 miesiącach.
Za przykład może posłużyć Kredyt 50/50 z oferty Toyota Banku (RRSO 9,70%), w ramach którego pierwszą połowę wpłacasz w momencie podpisywania umowy, a drugą – po upływie roku. Atrakcyjne warunki finansowe przekładają się na niewysokie koszty całkowite.
Jeśli decydujesz się na zakup samochodu, warto rozważyć wykupienie dodatkowego ubezpieczenia komunikacyjnego – szczególnie, jeśli pojazd finansujesz kredytem. Weź pod uwagę m.in. AC – polisę, dzięki której masz szansę uzyskać świadczenie np. w przypadku szkody całkowitej lub kradzieży samochodu.
Zakup pojazdu – niezależnie od tego, które to auto w twoim życiu – musi być poprzedzony chociażby krótką analizą swoich potrzeb. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że zarówno sam samochód, jak i sposób jego finansowania (np. kredyt standardowy, kredyt 50 50) będą wpisywały się w oczekiwania.